Badania lekarskie przed wykupieniem polisy

18 czerwca, 2021
Badania lekarskie przed wykupieniem polisy

Ostania aktualizacja : 10 października, 2022

Badania lekarskie przed wykupieniem polisy. Zdrowie to najcenniejsza rzecz, o którą warto zadbać. Niestety, w związku z panującą pandemią COVID-19 jakość usług świadczonych w ramach publicznego systemu ochrony zdrowia, pozostawia wiele do życzenia. Nie ma zatem się co dziwić, że z roku na rok coraz więcej osób decyduje się na zakup prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego. Dzięki takiej polisie zyskujemy dostęp do profesjonalnej pomocy medycznej oraz opinii lekarskich. Ubezpieczenie na zdrowie można zawsze dopasować do naszych potrzeb i oczekiwań, a ceny tego typu polis są wyjątkowo atrakcyjne. Sporo osób zastanawia się jednak, jakie badania lekarskie są wykonywane przed zawarciem umowy. Czy tylko całkowicie zdrowe osoby mogą zakupić ubezpieczenie? Na to oraz wiele innych pytań odpowiadamy w poniższym artykule. 

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne – dlaczego warto? 

Terminy oczekiwania na zabiegi wykonywane w ramach NFZ-u są już owiane prawdziwymi legendami. To prawda, że niejednokrotnie na poważne operacje trzeba czekać w kolejce nawet przez kilka lat. Decydując się na zakup prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego mamy gwarancję, że zostaniemy przyjęci przez specjalistę w wyjątkowo krótkim czasie. 

Kupując prywatną polisę zdrowotną otrzymujemy zazwyczaj dostęp do profesjonalnej opieki medycznej w całej Polsce. Omijamy kolejki oraz mamy pewność, że wszystkie zabiegi będą przeprowadzane w sposób prawidłowy. W dzisiejszych czasach istnieje nawet możliwość zakupu takiej polisy bez konieczności wykonywania wstępnych badań lekarskich – oczywiście po spełnieniu określonych warunków i wyłącznie w wybranych towarzystwach ubezpieczeniowych. Aby cieszyć się dobrym zdrowiem i dostępem do specjalistów, warto zdecydować się na zakup prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego. 

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne w pracy – czy trzeba do niego dołączać? 

Wielu pracodawców oferuje swoim pracownikom dołączenie do prywatnego ubezpieczenia zbiorowego. Należy pamiętać o tym, że jest to polisa całkowicie dobrowolna. Oznacza to, że wcale nie musimy przystępować do polisy zaproponowanej nam przez pracodawcę. Należy też zdawać sobie sprawę z tego, że ubezpieczenia zbiorowe są dedykowane wyłącznie pracownikom zatrudnionym w oparciu o umowę o pracę.

Czy przed zakupem ubezpieczenia konieczne jest wykonanie badań lekarskich? Badania lekarskie przed wykupieniem polisy

To, czy przed zakupem ubezpieczenia będziemy musieli poddać się badaniom lekarskim, zależy od indywidualnej polityki prowadzonej przez konkretne towarzystwo ubezpieczeniowe. Na tę kwestię wpływa wiele czynników, takich jak wiek, suma ubezpieczenia, stan zdrowia oraz historia chorób danego klienta oraz wytyczne w danej firmie. 

W większości przypadków badania lekarskie nie są wymagane od osób poniżej 40-tego roku życia – pod warunkiem, że kwota ubezpieczenia jest mniejsza niż 100 tysięcy dolarów. W pozostałych przypadkach zachodzi prawdopodobieństwo, że przedstawiciel firmy ubezpieczeniowej poprosi nas o wykonanie podstawowych badań lekarskich. 

Jak wyglądają badania lekarskie na zlecenie firmy ubezpieczeniowej? 

Badania lekarskie przed przystąpieniem do ubezpieczenia są zazwyczaj przeprowadzane przez lekarza, który współpracuje z danym towarzystwem ubezpieczeniowym. Lekarz przeprowadza podstawowe badania, które mają na celu określenie stanu zdrowia danej osoby. Do najczęściej wykonywanych badań zalicza się pomiar ciśnienia krwi, masy ciała, wzrostu lub ewentualnie EKG. Specjalista może także zapytać daną osobę, czy posiada jakieś nałogi (papierosy, alkohol, narkotyki). 

W przypadku, gdy wyniki badania są prawidłowe, lekarz wystawia odpowiedni dokument uprawniający do ubiegania się o uzyskanie ubezpieczenia. Z kolei, gdy są jakieś wątpliwości co do stanu zdrowia, wtedy może zajść konieczność powtórzenia pewnych badań lub wykonania badań dodatkowych. 

Polisa zdrowotna bez badań – czy warto? 

Są towarzystwa, które dopuszczają możliwość wykupienia polisy zdrowotnej bez konieczności wykonywania badań lekarskich. Należy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że w takim przypadku polisa będzie oferowała mniejszy zakres świadczeń, niższą sumę ubezpieczenia oraz zakres ochrony. W przypadku ubezpieczenia zdrowotnego oraz na życie firma ubezpieczeniowa może też określić warunki bardzo trudne do spełnienia, na przykład w zakresie wieku. 

Jak znaleźć dobre ubezpieczenie zdrowotne? 

Dla wielu osób ogromną trudnością może być także samodzielny wybór ubezpieczenia spośród prawdziwego gąszczu zróżnicowanych propozycji. Firm ubezpieczeniowych jest tak dużo, że podjęcie decyzji we własnym zakresie może być naprawdę prawdziwym wyzwaniem. Z powodu braku czasu oraz nieznajomości istotnych niuansów może okazać się, że ktoś podejmie decyzję o zakupie ubezpieczenia w sposób nieprzemyślany, przez co popełni ogromny błąd. W konsekwencji wybrana przez niego polisa w żaden sposób nie będzie spełniała jego potrzeb i oczekiwań. 

Na szczęście, obecnie funkcjonują wyspecjalizowane firmy, które zajmują się porównywaniem różnorodnych ofert ubezpieczeń. Dzięki nim można znaleźć atrakcyjną polisę w zaledwie kilka minut. Jedną z tego typu firm jest https://fullpolisa.pl/. Cieszy się ona wyjątkowo pozytywnymi opiniami wśród zadowolonych klientów, którym udało się odszukać dobrą polisę w bardzo krótkim czasie.

ZADZWOŃ

609 103 308