Co wchodzi w skład ruchomości domowych w ubezpieczeniu?

14 grudnia, 2020
ubezpieczenie nieruchomości

Ostania aktualizacja : 10 października, 2022

Co wchodzi w skład ruchomości domowych w ubezpieczeniu? Wybierając polisę na dom, każdy z klientów ma do wyboru różnorodne rozwiązania, w zależności od swoich potrzeb i preferencji. Jedni sięgają jedynie po podstawową polisę, bo taką muszę posiadać do kredytu hipotecznego. Innym zależy na ubezpieczeniu rozszerzonym i sięgają po pełen pakiet dostępnych usług. Polisa na dom może dotyczyć stałych elementów mieszkania lub też być rozszerzona o konkretne części ruchome, jakie znajdują się w domu. Czym są przedmioty ruchome? Co wchodzi w zakres ich ubezpieczenia? Co dzięki takiej opcji polisy możemy uzyskać?

Czy warto stawiać na polisę rozszerzoną?

Takie pytanie zadaje sobie bardzo wielu ludzi, którzy stoją przed dylematem wyboru odpowiedniego wariantu polisy. Tak naprawdę trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, gdyż wszystko uzależnione jest od wielu elementów, jak i od indywidualnych potrzeb każdego klienta. Podstawowa polisa dotyczy wszystkich elementów nieruchomych w budynku, a więc tego, czego nie jesteśmy w stanie przenieść. Są to mury, okna, podłogi, meble w zabudowie, armatura sanitarna czy też wbudowany sprzęt AGD. To także drzwi futryny, schody, farby, podwieszane sufity, przedmioty grzewcze i cała instalacja domowa. Wybierając polisę ubezpieczeniową w wersji podstawowej, obejmuje ona te wszystkie rzeczy, na skutek różnego rodzaju sytuacji. Może to dotyczyć pożaru, zalania, dewastacji. Na taką opcję decyduje się całkiem duża grupa klientów. Są jednak i bardziej wymagające osoby, którym zależy na wyposażeniu tak naprawdę wszystkiego. Taka forma polisy obejmuje wszystkie części ruchome. Czym one są? To przedmioty, które nie są zamontowane na stałe w danym budynku i przeniesienie ich z miejsca na miejsce, nie wymaga użycia narzędzi. I tutaj pojawia się pytanie – czy warto?

Oczywiście wiele zależy od tego, co dany właściciel nieruchomości posiada w swoim wnętrzu. Jeśli ma on bardzo drogi sprzęt RTV i AGD, drogocenne przedmioty i kosztowności, wówczas jak najbardziej na taką polisę warto postawić. W przypadku jednak, jeśli nie ma w domu zbyt wielu cennych przedmiotów, wówczas koszt wyboru takiego produktu ubezpieczeniowego diametralnie wzrasta i jest po prostu nieopłacalny. Przed podjęciem więc ostatecznej decyzji sprawdźmy oferty polis domowych, porównajmy je i zastanówmy – czy wersja rozszerzona jest wartą dla nas uwagi czy też nie.

Co należy do przedmiotów ruchomych?

Skoro mamy coś ubezpieczyć, to wiadomo iż musimy wiedzieć co. Bardzo wielu klientów ma mylne wyobrażenie o tym, co wchodzi w skład polisy na dom, a co nie. Oczywiście, każdy ubezpieczyciel może oferować nieco inne rozwiązania i zakres objętych ubezpieczeniem przedmiotów może być inny. Jeśli więc chcemy taką właśnie polisę wybrać, należy sprawdzić ten spis rzeczy ruchomych u konkretnego ubezpieczyciela. Co więc obejmuje rzeczy ruchome? Są to między innymi telewizory i kina domowe, sprzęty kuchenne wolnostojące, wszelkie komputery i sprzęt komputerowy, a także narzędzia, sprzęt fotograficzny i muzyczny. Ponadto do rzeczy ruchomych zalicza się wszelkie przedmioty codziennego użytku, które należą do własności użytkowników. W wielu firmach ubezpieczeniu takiemu podlega również odzież, obuwie, biżuteria, a także dzieła sztuki, cenne książki czy też przedmioty kolekcjonerskie.

polisa na dom

Wybór odpowiedniego wariant rozszerzonego

Sięgając po polisę na dom, wybrać można zarówno podstawową, jak również i rozszerzoną, to oczywiste i to już wiemy. Należy jednak zdać sobie sprawę również i z tego, że taka polisa rozszerzona o przedmioty ruchome, może być także dostępna w kilku wariantach, w zależności od tego, co chcemy, aby w skład takiej polisy weszło. Wszelkie informacje dotyczące elementów, które wchodzą w skład polisy zawarte są w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Jeśli mamy na myśli konkretne przedmioty, które mają wejść w skład ubezpieczenia, należy je wymienić, a wtedy ubezpieczyciel z pewnością dobierze do nas właśnie jak najlepszą ofertę.

Czego nie można ubezpieczyć?

Przeglądając oferty ubezpieczycieli, wiele można byłoby napisać na temat przedmiotów, które wchodzą w skład ubezpieczenia domu pod względem rzeczy ruchomych. Rzadko jednak kiedy mamy informacje odnośnie tego, co z kolei w zakres tego ubezpieczenia nie wchodzi. A szkoda, bowiem są to różne przedmioty i zanim wybierzemy konkretną polisę, powinniśmy być uświadomieni, co polisą objęte nie jest. I tak wyłączone z odpowiedzialności są zazwyczaj wszelkie maszyny, które to przeznaczone są do wykonywania z ich pomocą prac usługowych. Jeśli więc posiadamy firmę i świadczymy konkretne usługi, a mamy w domu sprzęty, te w większości miejsc nie są objęte polisą. Dlaczego? Bo należą one do firmy, a nie są przynależne do konkretnej nieruchomości. Co jeszcze? Są to także te przedmioty, które uległy naturalnemu zużyciu podczas eksploatowania. Ubezpieczeniu nie podlegają także przedmioty, które zostały zniszczone pod wpływem alkoholu. Co więcej, trzeba pamiętać także i o tym, że takie polisy rozszerzone nie obejmują w większości przypadków kart płatniczych i zwierząt egzotycznych.

Konkretną kwotę ubezpieczenia można otrzymać dla elementów ruchomych w przypadku kradzieży, rabunków, aktów wandalizmu i dewastacji czy konkretnych zdarzeń losowych. 

ZADZWOŃ

609 103 308