Co zamiast ubezpieczenia NFZ?

1 czerwca, 2022
Co zamiast ubezpieczenia NFZ?

Ostania aktualizacja : 10 października, 2022

Co zamiast ubezpieczenia NFZ? Pandemia koronawirusa uwidoczniła słabości publicznej służby zdrowia. Utrudniony dostęp do badań oraz lekarzy specjalistów często uniemożliwiał podjęcie skutecznego i szybkiego leczenia. Z tego względu coraz więcej osób w Polsce zaczęło poszukiwać alternatywnego rozwiązania w postaci prywatnej polisy zdrowotnej.

Kto ma prawo do ubezpieczenia zdrowotnego w ramach NFZ?

Przepisy Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej zapewniają każdemu obywatelowi prawo do ochrony zdrowia. System opieki zdrowotnej funkcjonujący w kraju oparty jest na modelu ubezpieczeniowym. Oznacza to, że publiczna służba zdrowia finansowana jest przede wszystkim ze składek, którymi obciążeni są pracujący obywatele. Darmowe ubezpieczenie zdrowotne przysługuje wyłącznie osobom niepełnoletnim, kobietom w ciąży oraz w czasie połogu. Ochroną zdrowotną objęci są również bezrobotni zarejestrowani w urzędzie pracy. Co zrobić, by uzyskać dostęp do świadczeń medycznych oferowanych przez NFZ? Prawo do korzystania z publicznej opieki medycznej wymaga dokonania zgłoszenia każdego z członków rodziny. Osoby, które nie są objęte ochroną ubezpieczeniową, zobowiązane są do zapłaty za świadczone usługi zdrowotne z własnej kieszeni. W razie wypadku lub choroby zakontraktowany przez NFZ lekarz lub publiczny szpital udziela nieubezpieczonemu pacjentowi pomocy, a następnie wystawi rachunek za jego leczenie.

Mit darmowej służby zdrowia

Czy publiczna służba zdrowia rzeczywiście jest darmowa? Okazuje się, że to mit często rozpowszechniany przez rządzących. Każdy podatnik zobowiązany jest do opłacania składki zdrowotnej na rzecz NFZ, finansując w ten sposób za opiekę zdrowotną. Należy pamiętać, że jej wartość jest uzależniona od wysokości wynagrodzenia. Oznacza to, że im lepiej Polacy zarabiają, tym więcej płacą za służbę zdrowia? Niestety coraz więcej pacjentów narzeka, że wzrost składki nie przekłada się na jakość świadczonych usług. Wybierając się do stomatologa w ramach NFZ, nie otrzyma się znieczulenia, ani białej plomby ceramicznej. Wizyta u specjalisty wymaga wielomiesięcznego oczekiwania na swoją kolej, podobnie jak wykonanie specjalistycznych badań. Wszystko to sprawia, że coraz więcej Polaków korzysta z prywatnej służby zdrowia. W ten sposób płacą za ochronę swojego zdrowia podwójnie. Co zrobić, by tego uniknąć? Jednym ze sposobów jest rezygnacja z pracy na etacie i wybranie innej formy zatrudnienia. W takiej sytuacji należy jednak zastanowić się co zamiast ubezpieczenia NFZ? Skuteczną alternatywą mogą być prywatne polisy zdrowotne, które w ostatnim czasie cieszą się coraz większą popularnością wśród Polaków. 

Prywatna polisa zdrowotna i jej zakres

Prywatna polisa zdrowotna to dobrowolne ubezpieczenie oferowane przez firmy ubezpieczeniowe działające na rynku. W ramach wykupionej polisy osoba lub osoby objęte ochroną mogą liczyć na wybrane świadczenia. Ilość i rodzaj dostępnych świadczeń uzależniony jest od oferty firmy, a także wysokości miesięcznej składki. Zazwyczaj firmy ubezpieczeniowe oferują swym klientom gotowe pakiety, z których ci wybierają ten, który najbardziej im odpowiada. Bardzo często zdarza się, że na wykupienie prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego decydują się właściciele firm. Stanowi ono formę dodatku motywacyjnego do wynagrodzenia pracowników. Dzięki polisie opłacanej przez pracodawcę, pracownicy i ich rodziny zyskują dostęp do prywatnej służby zdrowia. 

Jaki jest zakres polis zdrowotnych? W najtańszym pakiecie podstawowym, który kosztuje kilkadziesiąt złotych miesięcznie, pacjenci zyskują dostęp do lekarzy medycyny rodzinnej oraz różnego rodzaju specjalistów. W ramach pakietu możliwe jest także wykonanie podstawowych badań laboratoryjnych. Ilość i rodzaj dostępnych usług jest ograniczony. Pakiety premium, choć kosztują więcej są znacznie bogatsze. Za składkę miesięczną sięgającą 200 zł pacjent otrzymuje dostęp do opieki specjalistycznej obejmującej m.in. leczenie onkologiczne, a także wykonywanie różnego rodzaju badań obrazowych (RTG, USG, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny). Polisa może obejmować także rehabilitację, szczepienie przeciwko grypie, przeglądy stomatologiczne, a także prowadzenie ciąży.

Wiele osób zastanawia się, jak w praktyce działają prywatne polisy zdrowotne. Okazuje się, że bardzo sprawnie. Firmy ubezpieczeniowe współpracują z prywatnymi placówkami medycznymi na terenie całego kraju. Pacjent, który potrzebuje pomocy, może zadzwonić na infolinię, gdzie konsultant kieruje go do odpowiedniego specjalisty. W przeciwieństwie do publicznej służby zdrowia nie potrzeba żadnych skierowań, a czas oczekiwania na wizytę trwa zazwyczaj maksymalnie kilka dni. Dzięki temu proces leczenia przebiega sprawnie i skutecznie.

Należy pamiętać, że chociaż jakość usług świadczonych w ramach prywatnych polis zdrowotnych jest naprawdę wysoka, zakres oferowanych świadczeń jest ograniczony. Dlatego wydaje się, że tego rodzaju ubezpieczenia nie zawsze w pełni zastępują publiczną służbę zdrowia. Należy je raczej traktować jako wartościowe uzupełnienie dla ochrony oferowanej przez państwo.

ZADZWOŃ

609 103 308