Co zapewnia ubezpieczenie firmy budowlanej?

21 lipca, 2021
Co zapewnia ubezpieczenie firmy budowlanej?

Ostania aktualizacja : 4 lipca, 2024

Co zapewnia ubezpieczenie firmy budowlanej? Firmy budowlane realizują transakcje opiewające na tysiące złotych, zatrudniają bardzo wielu pracowników oraz uczestniczą w wielu istotnych przedsięwzięciach. Zarządzanie dużą firmą budowlaną wiąże się z wieloma zagrożeniami. Eksperci są zgodni: każdy właściciel firmy budowlanej powinien zainwestować w odpowiednie ubezpieczenie dla prowadzonego przez siebie przedsiębiorstwa. Zakup polisy zapewnia wysokie bezpieczeństwo, jednak wybór najlepszego ubezpieczenia nie jest sprawą prostą. Znalezienie dobrej polisy dla firmy ubezpieczeniowej nie jest łatwym zadaniem. W niniejszym artykule wyjaśniamy wszystko, co warto wiedzieć na temat ubezpieczenia firmy budowlanej. 

Czy firma budowlana musi być ubezpieczona? 

Obecnie obowiązujące przepisy polskiego prawa jasno wskazują, że obowiązek posiadania ubezpieczenia OC, czyli od odpowiedzialności cywilnej, dotyczy wyłącznie pośredników nieruchomości, zarządców majątkowych, lekarzy, prawników, księgowych oraz notariuszy. Z kolei w branży budowlanej polisę OC muszą posiadać inżynierowie oraz architekci. 

Czy istnieje obowiązek posiadania polisy przez właścicieli firm budowlanych? Według obowiązujących przepisów prawnych – nie, jednak należy zdawać sobie sprawę z tego, że obecnie takiej polisy bardzo często wymagają klienci oraz kontrahenci firm budowlanych. Oznacza to, że brak ubezpieczenia może wiązać się z utratą partnerów handlowych, a to z kolei doprowadzić może do utraty zysków. Aby się przed tym uchronić, warto jak najszybciej zainwestować w ubezpieczenie dla firmy budowlanej.

Bezpieczeństwo na budowie – kto za nie odpowiada? Co zapewnia ubezpieczenie firmy budowlanej?

W branży budowlanej wypadki zdarzają się dość często. Profesjonalne firmy budowlane dopełniają oczywiście wszelkich starań, aby ryzyko ich wystąpienia było jak najniższe. W tym celu na budowie zawsze pracuje oddelegowana osoba, której obowiązkiem jest czuwanie nad bezpieczeństwem wszystkich pracowników. O tym obowiązku mówią stosowne zapisy Kodeksu Pracy. 

Każdy z pracowników na wyższym stanowisku odpowiada także za bezpieczeństwo swoich podwładnych. Zadaniem kierowników jest zarządzanie pracą w firmie w taki sposób, aby nigdy nie były naruszane zasady w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Inwestorzy oraz kierownicy budowy muszą mieć oczy dookoła głowy. Mimo podejmowanych starań, i tak może dojść do wypadku. Jeżeli właściciel firmy budowlanej posiada polisę OC, jest w bardzo dobrej sytuacji. W przypadku wystąpienia wypadku, otrzyma od ubezpieczyciela odpowiednią kwotę, która będzie mogła być przeznaczona na naprawę powstałych szkód. 

Przed czym chroni ubezpieczenie firmy budowlanej? 

Przed czym konkretnie chroni ubezpieczenie firmy budowlanej? Należy pamiętać o tym, że dokładne zasady konkretnej polisy dotyczą od indywidualnych negocjacji pomiędzy klientem a firmą ubezpieczeniową. Wszystkie wytyczne w zakresie kupowanego ubezpieczenia znajdują się w dokumencie o nazwie OWU, czyli Ogólne Warunki Ubezpieczenia. 

Co do zasady, ubezpieczenie firmy budowlanej powinno chronić przedsiębiorstwo przed ewentualnymi kosztami z tytułu szkód powstałych z winy firmy oraz zatrudnianych w niej pracowników. Jeżeli podczas wykonywania prac dojdzie do jakiegoś wypadku, straty pokryje wtedy firma ubezpieczeniowa. Firma budowlana nie będzie musiała samodzielnie finansować naprawy uszkodzonych sprzętów czy remontować pomieszczeń, ponieważ zapłaci za to ubezpieczyciel. 

Aby uzyskać odszkodowanie, konieczne jest spełnienie ważnego warunku. Mianowicie: konkretne zdarzenie musi być zawarte we wspomnianym wcześniej dokumencie o nazwie OWU. Z tego względu decyzję o wyborze polisy dla firmy budowlanej trzeba podjąć w sposób przemyślany i odpowiedzialny. To od niej zależy, czy i w jakiej wysokości otrzymamy środki z tytułu powstałych szkód. 

Ile kosztuje ubezpieczenie firmy budowlanej? 

Koszt ubezpieczenia firmy budowlanej wynosi około 700-1000 złotych rocznie. Większość towarzystw ubezpieczeniowych dopuszcza opłacenie polisy w ratach kwartalnych. Dokładna cena ubezpieczenia uzależniona jest od sumy ubezpieczenia a także od zakresu oferowanej ochrony. Im są one wyższe, tym cena proporcjonalnie będzie rosła. 

Gdzie szukać ubezpieczenia dla firmy budowlanej? 

Samodzielne znalezienie dobrej polisy dla firmy budowlanej może być prawdziwym wyzwaniem – zwłaszcza dla osoby, która nie ma w tym temacie żadnego doświadczenia. Na szczęście, obecnie działają w internecie wyspecjalizowane portale, które publikują specjalne rankingi ubezpieczeń OC. Jednym z nich jest portal Fullpolisa – dzięki niemu można wyszukać atrakcyjną polisę dla firmy ubezpieczeniowej w zaledwie kilka minut. Fullpolisa zbiera oferty od najpopularniejszych towarzystw ubezpieczeniowych, dlatego porównanie poszczególnych propozycji zajmie naprawdę niewiele czasu. 

ZADZWOŃ

609 103 308