Czy warto wykupić ubezpieczenie sprzętu elektronicznego dla firm?

23 marca, 2021
ubezpieczenie sprzętu elektronicznego

Ostania aktualizacja : 10 października, 2022

Czy warto wykupić ubezpieczenie sprzętu elektronicznego dla firm? Współcześnie każda nowo powstająca, ale i długo już istniejąca na rynku firma musi odpowiednio zarządzać własnym budżetem, by nie tylko się na nim utrzymać, ale i zarabiać jak najwięcej. Budżetu tego nigdy nie szczędzi na sprzęt elektroniczny, bez którego aktualnie ciężko byłoby się obyć, a który dla wielu przedsiębiorstw stanowi absolutną podstawę działania. Czy tego typu sprzęt da się ubezpieczyć? Na czym polega oferowane przez ubezpieczycieli ubezpieczenie sprzętu elektronicznego? Czy warto się na nie pisać? O tym wszystkim porozmawiamy w naszym dzisiejszym wpisie.

Czym jest ubezpieczenie sprzętu elektronicznego? Czy warto po nie sięgnąć?

Ubezpieczenie sprzętu elektronicznego, które jest oferowane klientom biznesowym pozwala uniknąć kosztów naprawy lub zakupu (w przypadku takiej konieczności) elektroniki firmowej, która uległa uszkodzeniu w wyniku różnego rodzaju zdarzeń. Najbardziej kompleksowa opcja, dostępna wyłącznie u wybranych firm ubezpieczeniowych, chroni między innymi w przypadku, gdy:

  • sprzęt zostanie uszkodzony za sprawą zdarzeń losowych, w tym zalania, przepięcia, pożaru – wiele firm wynajmuje biura w starszych budynkach, które (tak zresztą, jak i te nowe), narażone są na awarie instalacji elektrycznej czy wodno-kanalizacyjnej; zdarzeń losowych jest zresztą całe mnóstwo;
  • dojdzie do kradzieży lub rozboju, co firmom obracającym dużym kapitałem niekiedy się zdarza;
  • sprzęt zostanie zniszczony za sprawą jego nieprawidłowego użytkowania, a zatem w wyniku niekompetencji lub nieostrożności pracownika (na przykład wtedy, gdy kelner wyleje wodę na kasę);
  • sprzęt uszkodzi się w wyniku błędów w podłączaniu, nawet tych, które ujawnią się dopiero po jakimś czasie.ubezpieczenie elektroniki

Aby więc udzielić sobie odpowiedzi na pytanie, czy tak właściwie warto sięgnąć po ten rodzaj ubezpieczenia, wystarczy spojrzeć na jego możliwy zakres, a następnie skorelować go z tym, ile jest warta cała elektronika, którą posiadamy w firmie. Warto też dodać, że koszt ubezpieczenia – dokładnie tak, jak w przypadku każdego innego jego rodzaju – jest elastyczny i dostosowuje się do sumarycznej wartości posiadanej elektroniki.

Zasada w tym wszystkim jest dość prosta: im więcej sprzętu elektronicznego posiadamy w naszej firmie i im częściej po niego sięgamy przy naszej codziennej działalności, tym bardziej warto postawić na jego ubezpieczenie, bo tym większe będzie prawdopodobieństwo, że coś złego się z nim stanie.

Zastanawiając się, co tak właściwie firmy ubezpieczeniowe rozumieją przez pojęcie “sprzęt elektroniczny” można dojść do różnych wniosków. Z doświadczenia możemy powiedzieć, że jest to każde urządzenie, które można w jakiś sposób kontrolować, a które umożliwia przetwarzanie danych – w niemal dowolny sposób. To bardzo szeroka definicja, w którą wpisać można nie tylko najbardziej kojarzące się z tego typu sprzętem komputery czy laptopy, ale też smartfony, tablety (również te graficzne) czy sprzęt telewizyjny oraz radiowy (kamery, aparaty i innego rodzaju urządzenia). Tak naprawdę więc ubezpieczenie tego typu pasuje do niemal każdej możliwej branży – nie tylko tej stricte informatycznej.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze firmy ubezpieczającej sprzęt elektroniczny?

Kluczową kwestią w ubezpieczaniu sprzętu elektronicznego we własnej firmie jest wybór towarzystwa ubezpieczeniowego, u którego się to zrobi. To on definiuje nie tylko cenę całego przedsięwzięcia, ale i zakres szkód, jakie jest ono w stanie pokryć.

Rzeczą bardzo istotną przy wyborze firmy dla nas jest sprawdzenie tego, czy jest ona w stanie pokryć ubezpieczeniem sprzęt o wartości, którą zadeklarujemy. Wielu ubezpieczycieli posiada pewne odgórne limity, których nie chce przekraczać. Bardzo istotny jest też oferowany zakres ubezpieczenia, a zatem zdarzenia, jakie jest ono w stanie pokryć. Ubezpieczyciel powinien oferować możliwość skorzystania z najbardziej kompleksowej, a zatem biorącej pod uwagę wszystkie możliwe ryzyka ochrony.

Wybierając firmę ubezpieczającą warto też skupić się wyłącznie na takich rzeczywiście godnych zaufania, z wyrobioną na podstawie wieloletniej działalności renomą. Plus w tym wszystkim jest taki, że w wyborze wcale nie musimy być sami. 

Podsumowanie

Ubezpieczenie sprzętu elektronicznego to dla wielu firm świetna opcja – zwłaszcza jeśli to na nim bazują swoje codzienne działania i nie szczędziły na jego zakupie. Pozwala ono spać spokojnie i nie martwić się o wszelkiego rodzaju zdarzenia losowe ściśle związane z tymże sprzętem. Oczywiście sięgając po tego typu ubezpieczenie powinniśmy zawsze zwracać uwagę na jego zakres i cenę. W tym celu warto porównywać oferty różnych usługodawców, nie zamykając się w obrębie zaledwie jednego. W takim porównywaniu pomaga firma FullPolisa, zawsze starająca się przedstawić każdemu rozwiązanie szyte na miarę jego możliwości, oczekiwań i wymagań.

ZADZWOŃ

609 103 308