Darowizna samochodu a ubezpieczenie

10 marca, 2021
ubezpieczenie samochodu

Ostania aktualizacja : 10 października, 2022

Darowizna samochodu a ubezpieczenie. Darowizna jest czymś, po co w pewnym momencie sięga praktycznie każdy – zazwyczaj w obrębie własnej rodziny. Jej obiektem bardzo często jest samochód, zazwyczaj przekazywany przez starsze pokolenie młodszemu w formie używanej – tak, aby służył mu przez kolejne lata swojej  żywotności. Jak jednak wygląda przekazanie takiego samochodu w formie darowizny z punktu widzenia prawa? Co dzieje się z ubezpieczeniem, jakim to auto było objęte? Co jeszcze powinniśmy wiedzieć o darowiźnie auta? Te wszystkie tematy postaramy się wyczerpać w naszym dzisiejszym wpisie.

Co dzieje się z ubezpieczeniem OC samochodu po jego podarowaniu?

Rzeczą, która zastanawia większość osób przyjmujących darowiznę samochodu jest kwestia jego ubezpieczenia. Nie ulega bowiem wątpliwości fakt, że darowizna oznacza przeniesienie pełnej własności auta właśnie na obdarowanego. Co wtedy dzieje się z jego ubezpieczeniem? Sprawa jest prosta – trzeba zgłosić fakt zmiany właściciela samochodu do zakładu ubezpieczeń, z usług którego się korzysta. Obowiązek ten spoczywa na barkach tego, kto obdarowuje (a zatem darczyńcy), gdyż to on formalnie jest klientem towarzystwa ubezpieczeniowego. Zazwyczaj na zgłoszenie tego faktu ma się 14 dni od przekazania pojazdu – może to jednak zależeć od tego, z usług którego ubezpieczyciela się korzysta.

Jeżeli osoba, która obdarowała kogoś autem posiadała ważną umowę ubezpieczenia OC, zazwyczaj przechodzi ona na osobę obdarowaną w dokładnie takiej formie, w jakiej była zawierana. Oznacza to, że nie jest naliczana żadna dodatkowa opłata – nawet jeśli darczyńca posiadał większe zniżki niż osoba, która teraz faktycznie będzie użytkowała auto. Umowa ulega jednak rozwiązaniu w momencie upływu okresu, w jakim miała pierwotnie być zawarta, lub w chwili złożenia pisemnego wypowiedzenia. Może je wystosować zarówno nowy właściciel auta, jak i ubezpieczyciel.

Nowi właściciele samochodu nie są w żaden sposób zobowiązani do przedłużania umowy starego właściciela – zwłaszcza, że jej przedłużenie może być oferowane już na często gorszych od pierwotnych warunkach. Jeżeli zatem mamy świadomość tego, że owa umowa wygasa w niedługim terminie, powinniśmy sięgnąć po usługi firmy pokroju FullPolisa, która pomoże w wyborze najbardziej odpowiedniego ubezpieczyciela. Choć cena nie jest to rzeczą absolutnie najważniejszą (bo liczy się również wiele innych rzeczy), jeśli jest możliwość płacenia mniej za ubezpieczenie, ale też pozyskania lepszych jego warunków, dlaczego mielibyśmy z niej nie skorzystać? Zwłaszcza, że zniżki i różnice między ofertami konkretnych usługodawców mogą się diametralnie różnić.

Co jeszcze trzeba wiedzieć o darowiźnie samochodu?ubezpieczenie oc

Darowizna jest jedną z wielu czynności cywilno-prawnych i dlatego też podlega opodatkowaniu – niezależnie od tego, czy jej obiektem jest właśnie samochód, czy też cokolwiek innego. Obowiązek zapłacenia podatku spoczywa na barkach osoby, która została obdarowana. Jest w tym jednak pewne odstępstwo. Dotyczy ono otrzymania tejże darowizny od małżonka, zstępnych, wstępnych, rodzeństwo, ojczyma czy macochę. Słowem – od rodziny. W takiej sytuacji w przeciągu sześciu miesięcy od jej otrzymania musimy zgłosić fakt, że takową darowiznę otrzymaliśmy do odpowiedniego Urzędu Skarbowego. Jest to konieczne do uniknięcia zapłacenia za to podatków. Warto wspomnieć, że tyczy się to tylko rodziny – otrzymując auto od kogokolwiek innego, podatek będziemy musieli zapłacić.

Zmianę właściciela auta trzeba oczywiście zgłosić ubezpieczycielowi, jak już zresztą wspomnieliśmy wcześniej. Obowiązkiem tym obarczona jest osoba, która widnieje w rejestrze ubezpieczyciela, a zatem dotychczasowy właściciel (lub właścicielka) samochodu.

Darowizna nie musi zakładać przekazania pełnej własności samochodu. Często wiąże się ona z przekazaniem zaledwie jej części. Jest to dość często praktykowana czynność głównie z jednego powodu – zniżek za ubezpieczenie. Młodzi kierowcy często nie zdążyli ich sobie wypracować. W związku z tym są obarczeni koniecznością uiszczania większych opłat. Częściowe przeniesienie własności sprawia, że składki dalej może płacić rodzic czy dziadek, a zatem osoba, która owe zniżki posiada. Mimo wszystko jednak warto rozważyć takie działanie – w przypadku wypadku to właśnie rodzic czy inny członek rodziny traci swoje zniżki. Często lepiej jest sięgnąć po najtańsze OC (można je znaleźć chociażby na stronach firmy FullPolisa) i samodzielnie pracować na własne upusty ubezpieczeniowe, budując swoją historię bezwypadkowej jazdy.

Podsumowanie

Jako że darowizna samochodu jest czymś bardzo popularnym i często praktykowanym w naszym kraju, warto wiedzieć, jak przebiega każdy kolejny jej etap i mieć świadomość tego, że w jej trakcie auto nie przestaje być ubezpieczone. Choć więc wszystkie prawa i obowiązki związane z tymże ubezpieczeniem przechodzą na osobę obdarowaną, wcale nie jest ona zmuszona do przedłużania czy kontynuowania umowy z danym ubezpieczycielem – zwłaszcza jeśli ta nie jest dla niego korzystna. Tym bardziej jeszcze przed wejściem w posiadanie podarowanych czterech kółek warto sięgnąć po firmę FullPolisa i zobaczyć, gdzie będzie korzystniej ubezpieczyć się.

ZADZWOŃ

609 103 308