Jak dobrze dobrać wysokość sumy gwarancyjnej w OCPD?

8 czerwca, 2020
Ubezpieczenie dla przewoźnika

Ostania aktualizacja : 10 października, 2022

Jak dobrze dobrać wysokość sumy gwarancyjnej w OCPD? OCPD jest to ubezpieczenie OC przewoźnika drogowego, które jest tak samo ważne i istotne, jak sprawny samochód. Każdy przewoźnik powinien na ten właśnie produkt ubezpieczeniowy zwrócić uwagę, bowiem od niego w dużej mierze może zależeć dobra kondycja firmy czy poradzenie sobie z ewentualnymi problemami, jakie mogą pojawić się na drodze i nie tylko…

OCPD powinno być niezawodne, bogate w swoim zakresie, a do tego atrakcyjne cenowo. Czy można takie otrzymać? Jak najbardziej tak, jednak podstawą jest znaleźć jak najlepsze rozwiązanie, które będzie idealnie dopasowane właśnie do naszych potrzeb, oczekiwań i wymagań.

Dopasowanie ubezpieczenia do potrzeb swojej firmy

Prowadząc firmę transportową, jednym z kluczowych elementów na jakich należy się skupić, jest właśnie jak najbardziej dokładne dopasowanie ubezpieczenia OCPD do potrzeb swojej działalności. Poszukując konkretnego produktu, koniecznie należy wziąć pod uwagę kilka kwestii, tak, aby móc zdecydować się na to, co będzie najlepsze i najbardziej opłacalne. Co jest więc tak ważne?

Kluczowe znaczenie ma na pewno to, jakie towary będziemy przewozić. Koniecznie przy zawieraniu polisy należy je wymienić, jeśli w razie szkody nie chcemy spotkać się z nieprzyjemnościami w postaci odmowy wypłaty odszkodowania. Jedni stawiają na konkretne produkty, inni z racji różnorodności towarów decydują się na ochronę tak zwanego mienia rodzajowo różnego. Cóż to oznacza? Ubezpieczony jest każdy towar, z wyjątkiem  tego, który zostanie wyłączony z ochrony wynikającej z treści polisy lub określonych w warunkach samego ubezpieczenia. Co może stanowić element ubezpieczenia? Jakie towary mogą znaleźć się na liście ,,wrażliwych”? Na pewno AGD i RTV, sprzęt komputerowy i akcesoria, alkohol, kosmetyki, papierosy i wyroby tytoniowe. Do takich rzeczy należeć będą również żywe zwierzęta, pojazdy, dzieła sztuki, wartości pieniężne i inne, temu podobne produkty.

OCP drogowego

Wybór klauzuli dodatkowych

Jeśli decydujemy się na OCDP, otrzymujemy niejako pakiet podstawowy. Istnieje jednak możliwość dokupienia określonych dodatków, które jeszcze bardziej mogą chronić właściciela firmy przed różnego rodzaju szkodami. Co więc stanowi te elementy dodatkowe? Mogą to być rabunki i rozboje, postój firmy z powodu różnego rodzaju nagłych sytuacji, szkody wyrządzone przez emigrantów, odpowiedzialność za podwykonawców. Ubezpieczenie dodatkowe może także obejmować opóźnienia dostawy, problemów z zabezpieczeniem towarów, ich przesortowaniem, załadunkiem lub rozładunkiem. Im lepiej dopasujemy do siebie konkretną ofertę, tym z całą pewnością zagwarantuje nam ona większe zadowolenie.

Dobranie sumy gwarancyjnej

Odpowiednie dopasowanie sumy gwarancyjnej za wyrządzone dla firm szkody, stanowi bardzo ważny element całego OCPD. Jak więc dopasować dobrze określoną kwotę? Ile będzie znaczyło wystarczająco? Kiedy suma będzie za niska? Niektóre dodatkowe klauzule nie mają swoich własnych limitów. Każda więc wypłata obciąża sumę gwarancyjną. Im więcej tych dodatkowych elementów dobierzemy do polisy OCPD, tym wyższa powinna być suma gwarancyjna. Czasami należy wziąć pod uwagę warunki swoich kontraktów, bowiem zdarzają się sytuacje, gdzie podana jest wysokość sumy gwarancyjnej i taką też należy wybrać. Jeśli jednak nie jest ona z góry narzucona, można ją do siebie odpowiednio dopasować. Jaka więc kwota będzie najlepsza? Wszystko uzależnione jest od konkretnego przewoźnika, ale według ogólnych schematów, najlepszą z dostępnych opcji jest kwota powyżej 300 000 euro i w takich granicach warto ją wybierać, jeśli oczywiście możemy sobie na to finansowo pozwolić. Polisy OCPD w kwocie od 100 – 300 000 euro są dobre, a te poniżej 100 000 euro stanowią bardzo słaby produkt ubezpieczeniowy,  który nie zawsze jest w stanie zagwarantować to, na czym ubezpieczonemu zależy.

Dlaczego nie warto oszczędzać na sumie gwarancyjnej?

Lepiej więcej, niż mniej, sprawdza się w tym przypadku doskonale. Jeśli bowiem ubezpieczymy się na sumę gwarancyjną niższą, możemy być stratni bardzo duże pieniądze. Im więc ta kwota wyższa, tym większa szansa, że w wyniku szkody lub różnorodnych, mających po drodze przypadkowych sytuacji, nie będziemy stratni. Jeśli na przykład ciężarówka z towarem ma wypadek i zniszczeniu ulegną produkty na kwotę 50 000 złotych, a do tego szkody na drodze zostaną wyliczone na 65 000 złotych, wówczas łączna wartość szkód wynosi 115 000 złotych. Gdy firma ma ubezpieczenie na sumę gwarancyjną 100 000 złotych, musi z własnej kieszeni wydać 15 000 złotych.

Czy warto więc skupiać się na dobrych polisach OCPD? Jak najbardziej tak. Nie powinien to być jedynie produkt, który jest obowiązkowy i trzeba go wykupić, ale warto, by była to przemyślana decyzja, w której świadomie bierzemy pod uwagę ryzyko strat i ewentualne szkody. Wraz z towarzystwem ubezpieczeń na pewno uda nam się trafić na taką ofertę, która okaże się być dla nas właśnie najlepsza.

ZADZWOŃ

609 103 308