Jak odzyskać zniżki OC u ubezpieczyciela?

19 października, 2021
Jak odzyskać zniżki oc u ubezpieczyciela?

Ostania aktualizacja : 10 października, 2022

Jak odzyskać zniżki OC u ubezpieczyciela? Posiadanie maksymalnych zniżek OC wymaga czasu, najczęściej to sześć lat na osiągnięcie 60%. Jednak ich utrata następuje wyjątkowo szybko, wystarczy mała kolizja a następna składka będzie sporo wyższa. Jak odzyskać zniżki OC u ubezpieczyciela? Czy to możliwe, a jeżeli tam, jakie czynniki na to wpływają?

Jakie są przyczyny utraty zniżek OC?

Głównym powodem utraty zniżek OC jest udział w kolizji drogowej i wypłacone poszkodowanemu odszkodowanie z polisy. To ubezpieczyciel podejmuje decyzję o wysokości utraty takiego rabatu według ustalonego wcześniej systemu. To on ustanawia przyrost zniżek w procentach za jazdę bez szkody a także ich redukcję za spowodowanie kolizji. Towarzystwa ubezpieczeniowe przy polisach OC, najczęściej dodają w skali roku 10% za brak kolizji, oczywiście odbierają tyle samo za szkodę (każdą szkodę oddzielnie).

Przerwa w ubezpieczeniu to kolejny powód utraty zniżek

Do braku kontynuacji ubezpieczenia OC najczęściej dochodzi w przypadku zbycia pojazdu bądź jego zezłomowania. Również w tym przypadku towarzystwo ubezpieczeniowe stosuje zmniejszenie procentowe zniżek, ale wysokość jest uzależniona od systemu danego ubezpieczyciela. Na polskim rynku działają towarzystwa ubezpieczeniowe które nawet po pięcioletniej przerwie w opłacaniu polisy przenoszą na nową posiadane wcześniej zniżki. Inne dokonają ich zabrania nawet po dwóch latach w przerwie i to w 100%. To nie wszystko, większość ubezpieczycieli nie nalicza zniżek OC w przypadku użytkowania pojazdu służbowego lub kontynuowania ubezpieczenia w innym kraju.

Jak odzyskać zniżki OC u ubezpieczyciela po szkodzie?

Najlepszym sposobem na odzyskanie zniżek OC u ubezpieczyciela, jest zadbanie o to wcześniej. Co to znaczy? Można wykupić polisę OC z ubezpieczeniem na wypadek utraty zniżek. Jak tego dokonać? Wystarczy kupić dodatkowe ubezpieczenie a jest ono gwarancją zachowania należnych zniżek w przypadku spowodowania szkody. Czyli po kolizji na drodze czy parkingu ich wysokość będzie taka sama. Trzeba tutaj jednak mieć rękę na pulsie, ponieważ niektórzy ubezpieczyciele zastrzegają sobie ochronę zniżek, jeżeli spowodowana szkoda nie przekroczy określonej kwoty. Lub biorą pod uwagę ilość szkód w danym okresie ubezpieczeniowym. Co więcej, nie można mieć pewności, że odnowione ubezpieczenie nie będzie droższe. Ubezpieczyciel nie daje gwarancji stałej ceny polisy a tylko barku zwyżki.

Ale co mają zrobić kierowcy, którzy nie skorzystali z takiej możliwości? W tym przypadku należy jeździć przez kolejne lata (od 3 do 6) bezszkodowo. Tutaj jednak należy pamiętać o pewnych zasadach. W przypadku towarzystwa ubezpieczeniowego które chce zabrać 20% zniżek tylko za jedną szkodę, warto przenieść się do innego ubezpieczyciela, który odbiera tylko 10%. Ale są różne kruczki, których laik może nie wyłapać, dlatego lepiej skorzystać ze wsparcia doradców agencji skupiającej wielu ubezpieczycieli. 

Co trzeba wiedzieć?

  • Towarzystwa ubezpieczeniowe naliczają składkę OC na podstawie wielu czynników i trzeba na nie zwrócić uwagę. Niektóre z nich podnoszą koszt ubezpieczenia OC z powodu wieku, marki samochodu czy też miejsca zamieszkania. W takim przypadku zachowując nawet większość zniżek, oferta może być niekorzystna. 
  • Inny przypadek, ma miejsce w sytuacji korzystania z ochrony zniżek, gdy to ubezpieczyciel zmienia taryfę i mimo zachowania większych zniżek koszt polisy OC na następny rok będzie znacznie wyższy.
  • Trzeba sprawdzić cenę polisy OC w obecnym towarzystwie ubezpieczeniowym, ponieważ nawet 20% zwyżka polisy może być bardziej opłacalna, niż nowa polisa u innego ubezpieczyciela. Może się zdarzyć, że wycena składki będzie opłacalna, ponieważ likwidacja szkody nie wiązała się z dużym kosztem.

Jak odzyskać zniżki OC u ubezpieczyciela po przerwie w ubezpieczeniu?

Czy to w ogóle możliwe? Tak, jeżeli utracono zniżki polisy OC, ponieważ kierowca przesiadł się z samochodu prywatnego na służbowy lub jeździł autem poza granicami Polski. W takim przypadku, trzeba zrobić rekonesans w towarzystwach ubezpieczeniowych. Na rynku funkcjonują takie które honorują bezszkodową jazdę służbowym samochodem. A także uznają zniżki uzyskane w innym kraju, ale głównie dotyczy to pojazdów które są zarejestrowane w UE.

Jakie dokumenty będą potrzebne? Konieczne będzie zagraniczne zaświadczenie o przebiegu ubezpieczenia, ale musi zostać przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego. Czy można skorzystać z pomocy profesjonalistów, którzy potrafią przenieść zniżki na nową polisę a przy tym zaoferują tańsze ubezpieczenie. Oczywiście, nie trzeba dzwonić po różnych ubezpieczycielach, wystarczy skontaktować się firmą, która ma oferty wszystkich ubezpieczycieli.

Profesjonalna pomoc przy wyborze najkorzystniejszej polisy OC

Warto zgłosić się do multiagencji ubezpieczeniowej która posiada bogatą ofertę OC od różnych ubezpieczycieli a jej doradcy potrafią dopasować polisę do konkretnych potrzeb klienta i jego możliwości finansowych. Każda propozycja ubezpieczenia OC uwzględnia zakres ochrony, klient jest powiadamiany o ewentualnych wyłączeniach odpowiedzialności towarzystwa ubezpieczeniowego.

ZADZWOŃ

609 103 308