Multiagencja Ubezpieczeniowa
Darmowa konsultacja Pon-Pt  09.00-18.00
Zadzwoń 609 103 308

Jak ubezpieczyć mieszkanie?

Kontakt z naszym specjalistą
Skorzystaj z wiedzy
naszego agenta
ZADZWOŃ 609 103 308

Jak ubezpieczyć mieszkanie? Zakup mieszkania to jedna z najważniejszych decyzji w życiu każdego człowieka. Niektórzy zapominają jednak o niezwykle istotnej roli ubezpieczenia. W przypadku, gdy nie zakupimy polisy mieszkania, w razie kradzieży czy pożaru mogą nas spotkać bardzo nieprzyjemne konsekwencje. Ubezpieczenie mieszkania daje nam ochronę na okoliczność wystąpienia rozmaitych sytuacji losowych – ubezpieczyciel wypłaca nam wówczas odszkodowanie. Jeżeli ubezpieczenia nie mamy, wówczas powstałe straty będziemy musieli sfinansować z własnej kieszeni. W poniższym artykule przedstawiamy wszystkie ważne informacje, o których powinny wiedzieć osoby poszukujące dobrej firmy ubezpieczeniowej oferującej ubezpieczenie mieszkania.

Ubezpieczenie mieszkania – warto je mieć! 

Ubezpieczenie mieszkania pełni niezwykle istotną rolę, ponieważ dzięki tej polisie zyskujemy ochronę finansową na wypadek zalania, włamania lub pożaru. Obecnie liczba firm ubezpieczeniowych działających na polskim rynku jest bardzo duża, przez co podjęcie decyzji o skorzystaniu z usług jednej z nich może być dla niektórych kłopotliwe. O czym zatem trzeba pamiętać? 

Przede wszystkim trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że choć ubezpieczenie mieszkania co do zasady jest w pełni dobrowolne, istnieje jeden istotny przypadek, kiedy zakup polisy jest wymagane. Dzieje się tak, gdy dane mieszkanie kupujemy z pieniędzy uzyskanych w ramach kredytu hipotecznego. W takim przypadku bank nakazuje klientom zakupić ubezpieczenie nieruchomości od zdarzeń losowych takich jak pożar czy zalanie. W ramach podstawowej polisy zyskujemy ochronę murów i elementów stałych. W przypadku, gdy chcielibyśmy ubezpieczyć znajdujące się w domu cenne sprzęty, trzeba pamiętać o tym, aby dowiedzieć się od agenta ubezpieczeniowego szczegółów na temat rozszerzenia ubezpieczenia o dodatkowy zakres ochrony. 

Ubezpieczenie mieszkania, czyli zabezpieczenie finansowe na wypadek sytuacji losowych 

 Mimo iż nie ma obowiązku ubezpieczenia mieszkania, z całą pewnością warto zainwestować w tego typu polisę. Wynika to z tego, że otrzymamy wówczas ochronę finansową na wypadek zalania mieszkania, pożaru bądź innych zdarzeń losowych, które doprowadzą do powstania szkód w naszym mieszkaniu. Nigdy nie wiadomo, czy w naszej okolicy nie wystąpią ekstremalne zjawiska atmosferyczne bądź czy na naszym osiedlu nie zaczną grasować złodzieje. Włamania, zalania, pożary i wiele innych – wszystko to może przytrafić się każdemu, dlatego dobrym pomysłem jest zabezpieczenie się na taką okoliczność. 

 Osoby poszukujące dobrego ubezpieczenia mieszkania powinny zdawać sobie sprawę przede wszystkim z tego, że ubezpieczyciel wypłaci nam odszkodowanie odpowiadające zakresowi ochrony, który został jasno sprecyzowany w umowie. Przykładowo: w ramach ubezpieczenia w wersji podstawowej na okoliczność zalania otrzymamy wyłącznie rekompensatę finansową wynikającą ze zniszczeń ścian oraz pozostałych elementów stałych w naszym mieszkaniu. Wówczas zakup nowych sprzętów będzie naszym obowiązkiem. Warto mieć tę kwestię na uwadze i starannie zapoznać się z warunkami ubezpieczenia, aby później w razie wystąpienia zdarzenia losowego nie musieć samodzielnie wykładać środków na naprawę zniszczonych urządzeń. 

Co obejmuje ubezpieczenie mieszkania? 

Co otrzymujemy w ramach ubezpieczenia mieszkania? Polisa mieszkaniowa oferuje nam świadczenia na okoliczność wystąpienia zdarzeń losowych. Zakres ochrony uzależniony jest od tego, czy zdecydujemy się na podstawowy czy rozszerzony pakiet. Tę decyzję powinno się bardzo dokładnie przemyśleć, ponieważ ma ono długofalowe konsekwencje. Podstawowa wersja polisy gwarantuje ochronę wyłącznie ścian i elementów stałych znajdujących się w mieszkaniu. 

W trakcie określania zakresu ochrony dobrze jest także uwzględnić jak najwięcej zdarzeń losowych. Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z ochrony przy zalaniu nas przez sąsiada z góry jak i sąsiada na dole przez nas. W ramach polisy mieszkaniowej powinna być także zagwarantowana ochrona od ognia oraz innych zdarzeń losowych. W przypadku, gdy posiadamy w mieszkaniu wartościowe sprzęty czy meble, wówczas świetnym rozwiązaniem jest skorzystanie z dodatkowego pakietu ochrony, który obejmie ruchomości domowe. 

 Kwota ubezpieczenia mieszkania 

Na jaką kwotę należy ubezpieczyć mieszkanie? Udzielenie jednoznacznej odpowiedzi na powyższe pytanie nie jest możliwe. Decyzja ta musi zostać dostosowana do wartości konkretnego mieszkania. Dobrym pomysłem jest dokonanie wyceny oraz wzięcie pod uwagę aktualnych cen mieszkań w danej lokalizacji o podobnym standardzie i metrażu. Ustalenie sumy ubezpieczenia jest bardzo ważnym elementem całego procesu wyboru polisy. Jeśli podamy zbyt niską kwotę, wtedy w momencie wystąpienia sytuacji losowej świadczenie nie pokryje powstałych szkód. Zbyt wysoka suma ubezpieczenia także jest bardzo złym rozwiązaniem, ponieważ w takim przypadku klient zwyczajnie przepłaca za polisę, a w razie wystąpienia szkód ubezpieczyciel może powołać własnego rzeczoznawcę, co poskutkuje wypłatą odszkodowania w niższej kwocie. 

2022-04-01 09:28:58

Podobne wpisy blogowe
Jak i kiedy należy opłacać składki ubezpieczenia

Jak i kiedy należy opłacać składki ubezpieczenia

Jak i kiedy należy opłacać składki ubezpieczenia?  Składkę płaci ubezpieczający i może to zrobić jednorazowo lub w ratach, w zależności od warunków umowy. Terminy płatności są podane [...]
Czytaj więcej
Ubezpieczenie mienia ruchomego w PZU dom

Ubezpieczenie mienia ruchomego w PZU dom

Ubezpieczenie mienia ruchomego w PZU dom zapewnia kompleksową ochronę Twojego majątku przed różnorodnymi ryzykami. Wielu właścicieli domów i mieszkań nie zdaje sobie sprawy, jak wiele [...]
Czytaj więcej
Dodatkowe opcje ubezpieczenia pojazdu 

Dodatkowe opcje ubezpieczenia pojazdu 

Dodatkowe opcje ubezpieczenia pojazdu  oferują szeroki wachlarz korzyści, które mogą znacząco zwiększyć komfort i bezpieczeństwo codziennego użytkowania samochodu. Współczesne [...]
Czytaj więcej