Multiagencja Ubezpieczeniowa
Darmowa konsultacja Pon-Pt  09.00-18.00
Zadzwoń 609 103 308

Kiedy ubezpieczyć samochód sprowadzony z zagranicy?

Kontakt z naszym specjalistą
Skorzystaj z wiedzy
naszego agenta
ZADZWOŃ 609 103 308

Kiedy ubezpieczyć samochód sprowadzony z zagranicy? Nie da się ukryć, że polscy kierowcy kupują bardzo chętnie używane samochody. Bardzo często są one sprowadzane z zagranicy. Najczęściej pochodzą one z krajów należących do Unii Europejskiej. W zasadzie to moda na zakup pojazdy z zagranicy nie zmienia się, pomimo konieczności poniesienia kosztów dodatkowych. Co mamy na myśli? Jakie formalności załatwić należy, aby samochód sprowadzony mógł w pełni legalnie się poruszać po naszych drogach? Nie możemy zapominać o stosownym ubezpieczeniu.

W jaki sposób ubezpieczyć samochód, który został sprowadzony z zagranicy?

Najczęściej Polacy sprowadzają samochody dziesięcioletnie, a nawet starsze. Trend jednak pokazuje, że wiek samochodów sprowadzanych spada w sposób systematyczny. Najczęściej Polacy decydują się na sprowadzenie samochodu od naszego zachodniego sąsiada, a więc z Niemiec.

Aby móc się sprowadzonym samochodem z zagranicy poruszać po polskich drogach, to musi on posiadać ważne ubezpieczenie OC. Jeśli nie możemy zakupić całorocznej standardowej polisy, to musimy kupić właściwe krótkoterminowe ubezpieczenie. Ile jest takie ubezpieczenie ważne? Ważność takiego ubezpieczenia to trzydzieści dni. Rodzaj polisy czasowej, który należy dobrać, zależy od sytuacji samochodu importowanego.

Jeśli właściciel poprzedni wyrejestrował swój samochód za granicą, to możemy zakupić tablice wywozowe tymczasowe z ubezpieczeniem krótkoterminowym OC, które jest ważne trzydzieści dni. W tym czasie musimy samochód zarejestrować już w swoim kraju. Jeśli nie dopełnimy tegoż obowiązku, to musimy mieć świadomość, że grozi nam mandat do pięciuset złotych, a do tego odholowanie samochodu na parking policyjny. Poza tym za brak OC powyżej czternastu dni właścicielom samochodów osobowych grozi grzywna, która wynosi 5600 złotych.

Jednocześnie, gdy poprzedni właściciel samochodu za granicą nie wyrejestrował, a samochód ma ważne techniczne badanie oraz polisę OC, to możemy się nim poruszać po naszych polskich drogach przez okres trzydziestu dni z tablicami zagranicznymi. Po tym terminie zarejestrować musimy pojazd w Polsce oraz już zakupić całoroczne ubezpieczenie obowiązkowe.

Możemy także zakupić ubezpieczenie krótkoterminowe OC, które jest ważne trzydzieści dni, jeśli samochód jest zarejestrowany nadal za granicą, ale jednocześnie nie ma ważnego OC lub też Zielonej Karty. Bardzo podobnie, gdy one straciły ważność, bądź też samochód jest zarejestrowany w naszym kraju tylko czasowo. 

Kolejna sytuacja ma miejsce, gdy kupujemy samochód od pośrednika, który prowadzi działalność związaną z kupnem oraz sprzedażą samochodów używanych. Zwykle razem z zawarciem umowy kupna i sprzedaż handlarz nam przekaże ubezpieczenie OC krótkoterminowe ważne przez trzydzieści dni. Nie musimy go w żadnym wypadku wypowiadać, ponieważ polisa się nie przedłuży w sposób automatyczny na kolejny rok.

Kiedy możemy kupić ubezpieczenie całoroczne OC na okres dwunastu miesięcy?

Jeśli samochód importowany jest zarejestrowany nadal za granicą, to nie możemy w Polsce zakupić polisy całorocznej OC. Będzie to dopiero możliwe, gdy po rejestracji w naszym kraju otrzymamy wszelkie dokumenty związane ze sprowadzonym samochodem i zostaną one zatwierdzone przez komunikacyjny wydział. W urzędzie także należy okazać rejestracyjne tablice, które są ważne przez okres trzydziestu dni. Jeśli otrzymamy rejestracyjne tablice na nieokreślony czas, to musimy o tym powiadomić towarzystwo, w którym to zdecydowaliśmy się na wykupienie standardowego ubezpieczenia OC na cały rok.

Gdzie najlepiej szukać ubezpieczenia OC?

Musimy na pewno pamiętać o tym, że ceny ubezpieczeń są zależne od wielu czynników. Za każdym razem warto na pewno poszukać oferty najbardziej dla nas korzystnej. Nawet gdy chcemy swoje ubezpieczenie OC przedłużyć w danej firmie, to musimy się upewnić, że inne towarzystwo nam nie zaproponuje nieco tańszej polisy. Musimy także pamiętać o tym, że ubezpieczenie OC jest obowiązkowym ubezpieczeniem. Bez względu na cenę, którą jesteśmy zobowiązani, zapłacić ma identyczny zakres.

W specjalnych porównywarkach internetowych ubezpieczeń dosłownie po kilku kliknięciach otrzymamy możliwie najkorzystniejsze dla nas oferty. Informacje o cenie konkretnych polis otrzymamy, gdy korzystamy z telefonu, czy też z komputera. W razie jakichkolwiek problemów obecni doradcy ubezpieczeniowi przeprowadzą nas poprzez proces samej kalkulacji składki. 

Ceny ubezpieczeń każdego roku ulegają zmianie i to czasem naprawdę znaczącej. Nigdy nie mamy gwarancji, że obecne towarzystwo zaproponuje nam równie korzystną cenę polisy, jak rok wcześniej. Bardzo wielu kierowców dla wygody nie wypowiada po prostu swojej starej umowy. Jest to spory błąd. Tak naprawdę kalkulacja w porównywarce to dosłownie kilka minut. Dzięki poświęceniu tego czasu możemy naprawdę sporo zaoszczędzić. Zaoszczędzone pieniądze zawsze możemy spożytkować w inny sposób. Na pewno jakiś cel znajdziemy i to bez większego problemu, prawda? Jak najbardziej tak. 

2022-03-01 12:55:21

Podobne wpisy blogowe
Jak i kiedy należy opłacać składki ubezpieczenia

Jak i kiedy należy opłacać składki ubezpieczenia

Jak i kiedy należy opłacać składki ubezpieczenia?  Składkę płaci ubezpieczający i może to zrobić jednorazowo lub w ratach, w zależności od warunków umowy. Terminy płatności są podane [...]
Czytaj więcej
Ubezpieczenie mienia ruchomego w PZU dom

Ubezpieczenie mienia ruchomego w PZU dom

Ubezpieczenie mienia ruchomego w PZU dom zapewnia kompleksową ochronę Twojego majątku przed różnorodnymi ryzykami. Wielu właścicieli domów i mieszkań nie zdaje sobie sprawy, jak wiele [...]
Czytaj więcej
Dodatkowe opcje ubezpieczenia pojazdu 

Dodatkowe opcje ubezpieczenia pojazdu 

Dodatkowe opcje ubezpieczenia pojazdu  oferują szeroki wachlarz korzyści, które mogą znacząco zwiększyć komfort i bezpieczeństwo codziennego użytkowania samochodu. Współczesne [...]
Czytaj więcej