Ubezpieczenie domu z drewna

8 czerwca, 2021
Ubezpieczenie domu z drewna 1

Ostania aktualizacja : 10 października, 2022

Ubezpieczenie domu z drewna. Z roku na rok domy z drewna cieszą się coraz większą popularnością. Polacy chętnie stawiają na drewniane budownictwo, gdyż jest ono nie tylko tanie, ale również niezwykle funkcjonalne. Niestety, sporą wadą nieruchomości drewnianych jest ich ogromna podatność na działanie ognia. Na szczęście, istnieje prosty sposób na uchronienie się przed potencjalnymi szkodami związanymi z pożarem. Mowa tutaj oczywiście o ubezpieczeniu. Na jakich zasadach można ubiegać się o polisę domu z drewna? Na to oraz wiele innych pytań odpowiadamy w poniższym artykule. Zapraszamy do wnikliwej lektury. 

Ubezpieczenie domu drewnianego – dlaczego warto? 

Ryzyko pożaru w przypadku domu drewnianego jest naprawdę spore. Statystyki wskazują, że w samym 2018 roku na terenie Polski pożar dotknął przeszło 16 tysięcy budynków mieszkalnych, co przyczyniło się do wystąpienia ogromnych szkód. Żywioł, jakim jest ogień, może wyrządzić ogromne zniszczenia i w kilka chwil pozbawić nas całego majątku. Powinniśmy pamiętać o tym, że ryzyko wystąpienia pożaru w przypadku domu z drewna jest znacznie wyższe niż przy domu z cegły. 

Z tego względu wszyscy właściciele domów drewnianych powinni w sposób szczególny pamiętać o tym, jak ważny jest zakup ubezpieczenia takiej nieruchomości. W chwili obecnej zdecydowana większość firm ubezpieczeniowych pozwala na objęcie taką polisą domu z drewna, jednak czasami wiąże się to z koniecznością uiszczenia dodatkowych opłat. Zwłaszcza, gdy na budynku znajduje się pokrycie dachowe wyprodukowane z materiałów łatwopalnych. 

Ile kosztuje ubezpieczenie domu z drewna? 

Na ryzyko wystąpienia pożaru największy wpływ ma konstrukcja domu oraz rodzaj pokrycia dachu. Wraz ze wzrostem ryzyka w naturalny sposób rośnie także cena, którą klient będzie musiałUbezpieczenie domu z drewna zapłacić za polisę. W jaki sposób firmy ubezpieczeniowe oceniają ryzyko? W tym celu korzystają z klasyfikacji palności wyrobów budowlanych na terenie Unii Europejskiej. Materiały najmniej podatne na działanie ognia posiadają kategorię A1. Zaliczają się do niej m.in. wełna skalna, wełna szklana, stal czy beton. Najbardziej podatne na podpalenie są materiały oznaczone grupę F – należą do niej spienione tworzywa sztuczne. Materiały drewniane należą do kategorii D, dlatego w ich przypadku ryzyko zaprószenia ognia jest dosyć spore. 

W największym stopniu na palność lub niepalność nieruchomości wpływają takie elementy jak ściany, słupy, ramy i podciągi. Najbardziej na działanie tego niszczącego żywiołu są drewno, słoma oraz trzcina. Według ubezpieczycieli konstrukcjami niepalnymi są domu murowane, czyli budowane z cegły, pustaków lub betonu.

W przypadku, gdy elementy palne konstrukcji nieruchomości są zamocowane na elementach niepalnych (mają odpowiednie zabezpieczenie przed ogniem), na przykład gdy pod papą bitumiczną znajduje się wylewka z betonu, wtedy firmy ubezpieczeniowe stwierdzają, że pokrycie dachu jest niepalne. To z kolei powoduje, że ostateczna cena ubezpieczenia maleje. 

Czy tylko rodzaj konstrukcji dachu decyduje o cenie polisy? Absolutnie nie. Bardzo ważne są także inne elementy, takie jak wartość mienia, liczba szkód w przeszłości, lokalizacja, liczba osób zamieszkujących nieruchomość czy zakres polisy. 

Kiedy towarzystwo nie wypłaci odszkodowania za pożar w domu drewnianym? 

Każdy klient przed podpisaniem umowy polisy otrzymuje dokument o nazwie OWU, czyli Ogólne Warunki Ubezpieczenia. Jest tam mowa o zakresie ubezpieczenia a także o obowiązkach klienta. W przypadku domu z drewna jednym z obowiązków jest konieczność przeprowadzania wszystkich przeglądów technicznych, na przykład przeglądu instalacji gazowej czy przeglądu kominiarskiego. Jeżeli obowiązki te nie zostaną spełnione oraz dojdzie do pożaru, wtedy firma ubezpieczeniowa może odmówić wypłaty odszkodowania takiemu klientowi. 

Z odmową wypłaty odszkodowania spotkamy się także wtedy, gdy ubezpieczony bądź jeden z domowników podpali dom celowo bądź pożar nastąpi z powodu działań podejmowanych pod wpływem alkoholu lub innych substancji odurzających. Aby otrzymać odszkodowanie, należy także pamiętać o tym, aby zgłosić zaistniałe szkody w odpowiednim terminie. W przypadku większości firm ubezpieczeniowych termin ten wynosi 7 dni roboczych od dnia, w którym ubezpieczający uzyskał informację o powstaniu szkód. 

Na jaką kwotę ubezpieczyć drewniany dom? 

Suma ubezpieczenia to kolejna ważna kwestia. Jest to suma, na którą ubezpieczamy należącą do nas nieruchomość. Suma ubezpieczenia powinna wynieść tyle, ile całkowita wartość ubezpieczanego mienia. Jeżeli dom jest wart 200 tysięcy, a zgromadzone w nim przedmioty 100 tysięcy, to suma ubezpieczenia powinna być równa 300 tysięcy złotych.

ZADZWOŃ

609 103 308