Ubezpieczenie lekowe – na czym polega i co obejmuje?

8 kwietnia, 2021
ubezpieczenie lekowe

Ostania aktualizacja : 10 października, 2022

Ubezpieczenie lekowe – na czym polega i co obejmuje? Powstają coraz to nowsze formy ubezpieczeń. Ostatnio bardzo popularne stają się polisy lekowe. Czym cechują się takie właśnie ubezpieczenia? W jaki sposób można z nich skorzystać? Kto powinien zastanowić się nad takim zagadnieniem? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej. Zapraszamy do lektury.

Czym cechuje się ubezpieczenie lekowe?

W naszym kraju służba zdrowia nie działa optymalnie. Nierzadko Pacjenci są zmuszeni do tego, by korzystać z placówek prywatnych. Większość Polaków  powinna mieć oczywiście swobodny dostęp do bezpłatnej służby zdrowia. Problem polega jednak choćby na tym, że kolejki do wielu specjalistów są bardzo duże. Czasami trzeba czekać na wizyty… kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt miesięcy. Nie inaczej jest z istotnymi badaniami. Właśnie dlatego dużo osób (często nie mając innego wyjścia) decyduje się na placówki prywatne. Koszty leczenia nie są małe. Wizyty, badania to jedna składowa. Do tego dochodzi również konieczność zakupu leków, które zazwyczaj nie należą do tanich… To oczywiście powoduje, że finalne wydatki są spore. Można jednak w dużej mierze wyeliminować ten problem. Sporo osób decyduje się bowiem na ubezpieczenie lekowe. O co tutaj chodzi? Warto zauważyć, że osoba posiadająca ubezpieczenie lekowe może otrzymać zwrot wydatków poniesionych z tytułu zakupu medykamentów. Bogata oferta w tej branży (ubezpieczeniowej) powoduje, że oszczędności mogą być bardzo duże. Od czego zależy koszt tego typu polisy? Warto wymienić kilka najważniejszych czynników. Oczywiście, sporo na tej płaszczyźnie zależy od konkretnego podmiotu. Liczy się także wiek Klienta, obecny stan zdrowia, prawdopodobieństwo zachorowania na rozmaite choroby itp. Do tego warto dodać oczywiście wybrane sumy ubezpieczenia. Generalnie składki wynoszą (zazwyczaj) od kilku do kilkudziesięciu złotych miesięcznie.ubezpieczenie lekowe polisa

Czy zakup wszystkich medykamentów jest objęty działaniem takiej polisy? Niestety nie. Warto pamiętać, że dużo na tej płaszczyźnie po raz kolejny zależy od danej firmy. Warto zatem dokładnie zapoznać się z warunkami umowy. Zazwyczaj jednak firmy z tej branży zaznaczają, że zwrot nie następuje w przypadku takich sytuacji, jak stan wojenny, stan wyjątkowy, spożywanie przez Klienta alkoholu, czy środków odurzających itp. Kiedy jeszcze pieniądze nie zostaną zwrócone? Chodzi np. o wady fizyczne lub psychiczne (genetyczne), które objawiły się już przed pierwszym rokiem życia. Warto wspomnieć, że zazwyczaj firmy ubezpieczeniowe nie zwracają pieniędzy na medykamenty, które mają na celu pomóc w leczeniu niepłodności. Tak, jak jednak wspomnieliśmy, należy przede wszystkim dokładnie zapoznać się z regulaminem konkretnego podmiotu. Po to, by dokładnie wiedzieć, w jakich sytuacjach będą należały się zwroty pieniędzy, a w jakich niestety nie…

Jak działają takie polisy?

W ramach tego zagadnienia także występuje kilka różnych opcji. Czasami są bowiem wydawane specjalne karty. Niektóre firmy ubezpieczeniowe decydują się na takie rozwiązanie. Jak to jednak działa potem w praktyce? Osoby, które wykupiły ubezpieczenie lekowe mogą płacić w aptekach w sposób bezgotówkowy. Zasada działania jest podobna, co w przypadku kart kredytowych, debetowych itp. Na tej podstawie są zaś potem dokonywane rozliczenia. Jakie są inne alternatywy? Czasami Klient posiadający odpowiednie polisy lekowe płaci przy pomocy gotówki. W takiej jednak sytuacji konieczne jest zabranie ze sobą paragonu. Dlaczego? Należy posiadać potwierdzenie dokonania zakupu, by można było potem otrzymać zwrot części poniesionych kosztów na medykamenty. O czym jeszcze warto pamiętać? Niektóre firmy ubezpieczeniowe oferują także zwrot środków pod względem usług medycznych. W takiej sytuacji też trzeba zabrać ze sobą paragon albo ewentualnie fakturę. Należy precyzyjnie zapoznać się z mechanizmami działania obowiązującymi w danej firmie ubezpieczeniowej. Jest to niezbędne, by mieć świadomość tego, jak należy postępować w celu uzyskania zwrotu środków pieniężnych.

Kto powinien zdecydować się na ubezpieczenie lekowe?

Statystyki pokazują, że ubezpieczenie lekowe jest coraz popularniejsze w naszym kraju. Nie da się ukryć, że sytuacja związana z koronawirusem skłoniła dużo osób do wykupienia takiej polisy. Łatwo zauważyć, że obecnie bardziej przykładamy się do kwestii zdrowotnych. Są natomiast osoby, które szczególnie powinny zainteresować się takimi polisami. To oczywiście Pacjenci, którzy przewlekle chorują na konkretne dolegliwości. W takiej sytuacji są oni zmuszeni do regularnego przyjmowania leków. A niestety wiele medykamentów nie jest refundowanych… W jakich jeszcze sytuacjach warto zdecydować się na ubezpieczenie lekowe? To rekomendowana opcja dla osób, które mają choroby nawracające. Chodzi np. o wrzody żołądka, które nasilają się, a potem (po zastosowaniu odpowiedniej kuracji) ustępują… Są też dolegliwości, które muszą być leczone minimum przez kilka tygodni albo nawet miesięcy. W takiej sytuacji dobrze byłoby zastanowić się, czy ubezpieczenie lekowe nie będzie najlepszym rozwiązaniem pod kątem finansowym.

ZADZWOŃ

609 103 308