Ubezpieczenie OCP ile kosztuje?

28 czerwca, 2021
Ubezpieczenie OCP ile kosztuje?

Ostania aktualizacja : 10 października, 2022

Ubezpieczenie OCP ile kosztuje? Ubezpieczenie może stanowić ochronę w przypadku wielu różnorodnych sytuacji. Dotyczy to zarówno życia prywatnego, jak i zawodowego. W ramach tej drugiej kategorii istnieje bogata liczba ofert w zależności od tego, w jakiej branży prowadzimy działalność. W ramach tego artykułu skupimy się na OCP, czyli ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej przewoźnika. Jest to podstawowy dokument, bez którego trudno wyobrazić sobie sprawne prowadzenie firmy przewozowej. Przede wszystkim skupimy się na kosztach. Najważniejszy jest zawsze stosunek zysków do strat. Ile jednak kosztuje OCP i co oferuje ta umowa?

Czym jest OCP?

Na początek przedstawmy to, czym w ogóle jest OCP. Jest to ubezpieczenie chroniące przewoźnika przed losowymi wypadkami, które mogą zdarzyć się w trakcie transportu. Ponadto jest to umowa ważna z jeszcze jednego powodu – podczas prób pozyskania klienta OCP stanowi element, który zwiększa naszą wiarygodność. Tym samym zwiększa szanse na pozyskanie przetargu. Ważne jest nie tylko posiadanie OCP, ale również jego zakres, a w przypadku bardzo kosztownych przetargów ważna może być nawet suma gwarancyjna, która stanowi część umowy. W jakich sytuacjach posiadanie ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej przewoźnika może prowadzić do odzyskania utraconych pieniędzy? Od razu zauważmy, że nie dotyczy to stłuczek, ponieważ te sytuacje obsługiwane są przez inne ubezpieczenia. Na tym jednak nie kończą się wypadki, które mogą się zdarzyć w trakcie transportu. W umowie OCP mogą być zawarte takie sytuacje jak kradzieże (które bywają zmorą w trakcie długotrwałego transportu międzynarodowego), opóźnienia w dostawie (jeśli nie dotyczą rażących błędów przewoźnika), pożary czy uszkodzenie towarów (z różnych powodów, co w ramach umowy może być określone dokładnie). Jak jednak prezentuje się tematyka kosztów?

Ile kosztuje OCP?Ubezpieczenie OCP ile kosztuje?

Każdy przypadek jest indywidualny i w praktyce skuteczniejsze jest wyliczanie konkretnych wartości, ale w kontekście danego przypadku. Możemy jednak podawać orientacyjnie, że w przypadku, gdy umowa działa wyłącznie na terenie jednego kraju oraz zawiera standardowy i podstawowy zakres, kwoty będą rozpoczynać się od kilkuset złotych. Istnieją pewne mechanizmy, które pozwalają na ułatwienie wykonywania obliczeń oraz podejmowanie ostatecznych decyzji. Można natomiast przedstawić czynniki, od których zależy ostateczna kwota, ponieważ stanowi to wartościową wskazówkę dla osób, które są zainteresowane tym tematem. Oprócz tego warto zaznaczyć, że OCP nie jest ubezpieczeniem obowiązkowym i ostatecznie to po stronie przewoźnika znajduje się ostateczna decyzja.

Od jakich czynników zależą koszty?

Wiemy już, że tak naprawdę koszty zależą od konkretnego przypadku. Jakie czynniki są jednak najważniejsze do wykonywanych obliczeń? Po pierwsze liczba samochodów, które są wykorzystywane w firmie. To oczywiste, że im większa firma (co można określić właśnie za pomocą floty samochodów), tym najczęściej więcej przejechanych kilometrów, a więc również większe ryzyko po stronie ubezpieczyciela. Po drugie, ważny jest również typ wykorzystywanych samochodów. Po trzecie ważne jest to, czy umowa będzie działać wyłącznie na terenie Polski, czy jej zakres będzie przekraczał granice naszego kraju. Po czwarte – klauzule, które stanowią sedno umowy. W praktyce oznacza to, jak wiele wypadków będzie kwalifikowało się pod potencjalne uzyskanie odszkodowania. Ponadto zawarte są tam informacje odnośnie tego, kiedy będzie możliwe wypłacenie pieniędzy. Kolejnym czynnikiem jest wcześniejsza historia ubezpieczeń. Oczywiście im dłuższa bezszkodowa jazda, tym łatwiej jest o uzyskanie niższych kwot. Po szóste ważne jest to, którego ubezpieczyciela wybierzemy. Nie we wszystkich branżach jest to oczywiste, ale w ramach OCP rozbieżności mogą być zauważalne.

Jak dokonać odpowiedniego wyboru?

Znamy już czynniki, które determinują koszty. Dwa pierwsze podpunkty stanowią osobną kategorię i w tym przypadku OCP nie jest najważniejsze. Umowa krajowa bądź międzynarodowa zależy od specyfiki działalności. Bardziej skomplikowanym zagadnieniem są klauzule. Przed dokonaniem wyboru powinniśmy dokładnie przemyśleć wszystkie wypadki, przed którymi chcielibyśmy się zabezpieczyć. Historia ubezpieczeń jest czynnikiem, który nie do końca zależy od nas, ponieważ OCP chroni przed sytuacjami, które trudno przewidzieć. Ostatnim elementem jest wybór ubezpieczyciela. Nie można powiedzieć, że na rynku występuje tylko jeden skuteczny podmiot i to jego oferta jest najlepsza. Można jednak ułatwić sobie podejmowanie decyzji. Najskuteczniej jest skorzystać z oferty multiagencji, ponieważ w ten sposób możliwe jest zapoznanie się z wieloma zróżnicowanymi ofertami w krótkim czasie. Fullpolisa stanowi skuteczne rozwiązanie, które zostało sprawdzone w wielu sytuacjach i doprowadziło do satysfakcji wielu przewoźników. Ważnym elementem tego rozwiązania jest unikanie nadmiernych komplikacji, które niestety mogą zdarzyć się w ramach podejmowania decyzji o OCP. Jesteśmy solidną firmą, która swoje oferty prezentuje w przejrzysty sposób. Bierzemy pod uwagę zakres ochrony, informujemy o wyłączeniach odpowiedzialności oraz dopasowujemy wysokości składek do możliwości finansowych. 

ZADZWOŃ

609 103 308