Ubezpieczenie osobowe – co to jest?

19 kwietnia, 2021
ubezpieczenie osobowe

Ostania aktualizacja : 10 października, 2022

Ubezpieczenie osobowe – co to jest? Firmy z tej branży oferują swoim Klientom (indywidualnym oraz biznesowym) szereg różnych produktów. Nie brakuje osób, które decydują się właśnie na ubezpieczenie osobowe. Pierwszy raz spotykasz się z takim właśnie pojęciem? Czym cechuje się taka opcja? Kto powinien się nią szczególnie zainteresować?

Ubezpieczenie osobowe – charakterystyka

Jest wiele osób, które nigdy wcześniej nie spotkały się z takim właśnie pojęciem. Warto zatem wyjaśnić, jak jest opisywane przez polskie prawo ubezpieczenie osobowe. Dzięki temu łatwiej będzie zrozumieć, kiedy taka polisa jest najbardziej przydatna. Należy podkreślić, że ubezpieczenie osobowe to wariant, który w odpowiedni sposób chroni życie Klienta, jego zdrowie oraz tak samo zdolność do pracy. To zatem polisa pozwalająca na zabezpieczenie się tak naprawdę na rozmaitych płaszczyznach. Oczywiście, skala ochrony zależy od dostępnych opcji i końcowych decyzji Klienta. Eksperci rekomendują, by nie podejmować ich zbyt pochopnie. Warto się dokładnie nad wszystkim zastanowić, by zapewnić sobie nie tylko odpowiednią ochronę, ale także atrakcyjne warunki finansowe. Czym natomiast ubezpieczenie osobowe wyróżnia się na tle innych dostępnych polis? To nie tylko przedmiot ochrony, który jest dość zaawansowany. Warto tutaj zwrócić uwagę także na charakter szkody. Jest on bowiem niewymierny w aspekcie stricte finansowym. Inna ważna kwestia dotyczy podmiotów, które są chronione. Chodzi zaś tutaj o osoby fizyczne. To nie wszystko. Czym jeszcze cechuje się ubezpieczenie osobowe? Wbrew temu, co myślą niektórzy na ten temat, takie polisy charakteryzują się dowolnie ustalanymi sumami ubezpieczeń. W związku z tym nie ma tutaj nic narzuconego z góry. Podmioty działające w tej branży działają zatem w sposób bardzo elastyczny. Jeśli natomiast chodzi o czas trwania umowy, to jest on także ustalany indywidualnie. Łatwo jednak zauważyć, że w zdecydowanej większości przypadków ubezpieczenie osobowe jest zawierane na okres nie krótszy niż 12 miesięcy.

Co konkretnie zapewniają ubezpieczenia osobowe?polisa ubezpieczenie osobowe

Takie właśnie polisy są wyjątkowo uniwersalne. W ten sposób można zapewnić sobie ochronę przed rozmaitymi, niekorzystnymi wydarzeniami. Jakimi konkretnie? Chodzi np. o ochronę od następstw nieszczęśliwych wypadków (jest ona często określana skrótem NNW). Wiele osób decyduje się na profesjonalne ubezpieczenie osobowe, żeby zapewnić sobie oraz najbliższym członkom rodziny dostęp do fachowej pomocy medycznej. Jak najbardziej jest taka możliwość. Nowoczesne ubezpieczenie osobowe gwarantuje dostęp do profesjonalnych lekarzy i sprawdzonych placówek medycznych. Nie da się zaś ukryć, że czas ma w tym temacie spore znaczenie. Wiele osób nie do końca wierzy zaś w sprawne działanie Narodowego Funduszu Zdrowia. Można oczywiście bazować na bezpłatnej pomocy medycznej, ale każdy z nas zdaje sobie sprawę, jak to wygląda w praktyce. Kolejki do lekarzy są ogromne, a jakość świadczonej pomocy pozostawia naprawdę sporo do życzenia… Dla wielu osób istotne znaczenie mają też ewentualnie wypłacane odszkodowania np. na skutek utraty zdolności do pracy. Chodzi tutaj m.in. o wypadki. Utrata zdolności do pracy często kończy się zwolnieniem lub dobrowolnym odejściem. W takiej sytuacji pomoc fachowców jest zaś bardzo istotna. Dzięki temu można bowiem uzyskać odszkodowanie, które jest czasami niezbędne, by można było kontynuować spłacanie kredytu itp. Kiedy jeszcze przydają się ubezpieczenia osobowe? Takie właśnie polisy gwarantują zwrot kosztów pod kątem np. zakupu środków, czy sprzętów rehabilitacyjnych. Może tutaj chodzić o wózki inwalidzkie itp. Nie da się ukryć, iż utrata zdolności do wykonywania konkretnej pracy często wiąże się właśnie z tym, że dana osoba musi przejść przez żmudny proces rehabilitacyjny. Nie może zatem dziwić, że dużo osób chce zabezpieczyć się na wystąpienie takich właśnie okoliczności.

Na co szczególnie zwracać uwagę w czasie wyboru ubezpieczenia osobowego?

Obecnie można zdecydować się na rozmaite opcje. Na rynku nie brakuje bowiem firm ubezpieczeniowych. Na co się zdecydować? Przede wszystkim na podmioty mające doświadczenie oraz dobre opinie. Nie da się ukryć, że liczy się także tak samo skala oferowanego asortymentu. Dzięki temu będzie można bowiem wybrać najbardziej atrakcyjne (pod wieloma względami) ubezpieczenie osobowe. Skoncentruj się m.in. na wysokości sumy polisy. Bardzo ważnym zagadnieniem jest także zakres ochrony. Od tych czynników zależy to, jak wysokie będą składki, które należy uiszczać w odpowiednim terminie. Co jeszcze jest istotne? To oczywiście aspekt dotyczący wyłączenia odpowiedzialności i okres karencji. Warto wiedzieć, że na rynku są firmy oferujące różne formy ochrony. Od Ciebie zależy, jaki wariant wybierzesz. Wszak możesz zdecydować się na ochronę w głównej mierze od następstw nieszczęśliwych wypadków na stanowisku pracy itp. Nie ma przeszkód, by przede wszystkim skupić się zaś na ochronie zdrowia albo zabezpieczeniu finansowym (gdyby np. szef podjął decyzję o zwolnieniu Cię z pracy).

ZADZWOŃ

609 103 308