Ubezpieczenie szkolne – co należy o nim wiedzieć?

10 października, 2022
polisa dla dzieci

Ostania aktualizacja : 10 października, 2022

Ubezpieczenie szkolne – co należy o nim wiedzieć? Schemat każdemu bardzo dobrze znany. Początek roku szkolnego, pierwsza wywiadówka, omówienie najważniejszych spraw i oczywiście klasyka – ubezpieczenie dziecka. Jest ono obowiązkowe, jednak rodzic ma prawo wyboru – ubezpieczyć dziecko przez szkołę lub wybrać indywidualną polisę, w pełni dopasowaną do swoich potrzeb. Nie musimy chyba nikogo przekonywać, iż opcja samodzielnego wyboru będzie lepsza, bowiem… No właśnie. Dlaczego?

Powody, dla których warto wybrać indywidualną polisę 

Sięgając po produkt, jakim jest ubezpieczenie dla dziecka, z pewnością dla nas rodziców priorytetem jest zapewnienie mu bezpieczeństwa i zagwarantowanie sobie pewności, co do ochrony dziecka na najwyższym poziomie. Niestety, ale polisy, jakie oferują nam przedszkola i szkoły, bardzo często nie mają nic wspólnego z dobrymi produktami, o jakich mówi się głośno. W większości przypadków są to pieniądze wyrzucone w błoto, gdyż stanowią one zwykły, prosty rodzaj polisy, jaki nie obejmuje tak naprawdę większości sytuacji, jakie mogą przytrafić się dziecku w szkole, w drodze do szkoły i podczas powrotu do domu. I choć większość ubezpieczeń powinna zawierać podstawowe kwestie ochrony, to jednak te szkolne rozwiązania posiadają szereg różnego rodzaju ograniczeń, które w konsekwencji prowadzą do braku wypłaty świadczenia za poniesioną dziecku krzywdę.  odszkodowanie szkoła

Najczęściej pojawiające się zdarzenia

Blisko 80 tysięcy wypadków w ciągu roku. Tyle wskazują statystyki. Najczęściej występującymi problemami, które podlegają ubezpieczeniu są: złamania ręki i nogi, zwichnięcia i rozcięcia, wybicia zębów. W każdej z takich sytuacji, ubezpieczenie na dziecko powinno obejmować dany zakres szkód. Niestety, ale w praktyce nie zawsze okazuje się być to takie oczywiste. Wybierając ubezpieczenie szkolne, bardzo często nie mamy nawet do niego wglądu. Wybieramy taką opcję, bo taką nam zaproponowano, bo taką wybrała większość. BŁĄD! Przed podpisaniem umowy  należy przeczytać treść i zobaczyć, co dana polisa zawiera. Trzeba zdać sobie sprawę z tego, że takie informacje nie są tajne i może mieć dostęp do nich absolutnie każdy. Jeśli więc możemy, lepiej jest postawić na polisę indywidualną, jeśli chcemy wybrać szkolną, dowiedzmy się wcześniej, co może nam ona zaoferować. 

Tabela uszczerbku na zdrowiu

Bardzo ważnym elementem, na jaki należy zwrócić szczególną uwagę stanowi tabela uszczerbku na zdrowiu. Czym ona jest? Jest informacją odnośnie kwot, jakie można otrzymać za konkretne zdarzenia. Występuje w formie tabeli, w której to wyszczególnione są wszelkie niezbędne dla każdego rodzica informacje. Duże znaczenie ma tutaj średnia suma ubezpieczenia. Na nią najczęściej zwracamy uwagę, bo wydaje nam się najbardziej miarodajna. Niestety, ale niekoniecznie tak jest. Dla przykładu: otrzymujemy propozycję ubezpieczenia dziecka w szkole. Średnia suma ubezpieczenia wynosi 10 000 złotych, przy składce 25 złotych. Wszystko wydaje nam się być jak najbardziej idealne. W gruncie rzeczy jednak tak nie jest, bowiem ta kwota wypłacana jest rodzicowi tylko w najgorszej sytuacji, a więc w chwili śmierci dziecka. Kiedy dojdzie do złamania nogi, ręki, do zwichnięcia czy do wstrząsu mózgu, wówczas wypłacany jest tylko określony procent z tej sumy, a właśnie w przypadku ubezpieczenia szkolnego jest on najczęściej tak mały, że ta wypłata świadczenia jest po prostu minimalna. 

Dodatkowe opcje dla polisy dla dziecka

Wybierając polisę, warto także i zwrócić uwagę na opcje dodatkowe. Wiadomo, że polisa obejmuje przede wszystkim wypadek. Są jednak i takie, w których to można otrzymać świadczenie za trwały uszczerbek na zdrowiu, za pobyt w szpitalu, za sfinansowanie kosztów leczenia, jak również i samej rehabilitacji, a nawet i pieniądze za każdy dzień niezdolności do nauki w szkole i obowiązku nauczania w domu. Warto na pewno na takie dodatki spojrzeć, bo mogą one okazać się bardzo istotne w kwestiach finansowych w sytuacji, gdy naszemu dziecku jakaś krzywda faktycznie się wydarzy. Im więcej możliwości, tym większa pewność, że dziecko objęte jest odpowiednią ochroną. Niekoniecznie większy wachlarz to wyższa składka. Konkurencyjność towarzystw jest bowiem dziś tak ogromna, że możemy otrzymać opcję 2 w 1, a więc i dobry produkt i tani produkt. 

Wybierając polisę dla dziecka, z pewnością warto zwrócić uwagę na powyższe kwestie, jeśli nie chcemy rozczarować się w trakcie korzystania z jej ,,dobrodziejstw”. Jak mówi przysłowie lepiej zapobiegać, niż leczyć, tak w tym przypadku sprawdzi się to doskonale. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, czy naszemu dziecku nie zdarzy się krzywda, a jeśli już się zdarzy, to dobrze mieć pewne zabezpieczenie dla ochrony jego zdrowia i życia. 

ZADZWOŃ

609 103 308