W jakich zawodach obowiązkowe jest ubezpieczenie OC?

11 lutego, 2021
ubezpieczenie oc działalności

Ostania aktualizacja : 10 października, 2022

W jakich zawodach obowiązkowe jest ubezpieczenie OC? Ubezpieczenie OC najbardziej kojarzy nam się z prowadzeniem samochodów oraz zabezpieczaniem się na wypadek kolizji czy wypadków. Tymczasem jednak swoje zastosowanie ma również na rynku pracy, chroniąc uprawiających wybrane zawody przed ewentualną odpowiedzialnością związaną z popełnianymi przez nich błędami. Choć w tym przypadku nie zawsze jest czymś obowiązkowym, istnieją zawody, w obrębie których po prostu się go wymaga. Właśnie o tych zawodach opowiemy w naszym dzisiejszym wpisie.

Dlaczego ubezpieczenie OC w przypadku niektórych zawodów jest obowiązkowe?

Istnieje wiele profesji, których wykonywanie nie jest w stanie przynieść bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia dla osób trzecich, albo też przyczynić się do większych strat majątkowych właśnie u nich. Informatyk na przykład nie ma żadnego wpływu na żaden z tych czynników – podobnie zresztą, jak piekarz czy handlarz. Istnieją jednak zawody, w obrębie których błędne decyzje czy działania są w stanie przynieść olbrzymie straty w zdrowiu lub majątku, a często i kosztować życie innych ludzi (zwykle klientów). To właśnie te zawody wymagają od uprawiających je osób ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej.

Ubezpieczenie OC w formie zawodowej działa bardzo podobnie do tego, z którym mamy do czynienia w przypadku tego samego ubezpieczenia, ale związanego z pojazdami czterokołowymi. Oznacza to, że jest ono w stanie pokryć ewentualne szkody wywołane przez osobę posiadającą owe ubezpieczenie, ale tylko do sumy ubezpieczenia wynikającej z umowy z konkretnym ubezpieczycielem. W przypadku każdego z zawodów indywidualnie określana jest minimalna suma gwarancyjna (w przypadku architektów jest to na przykład 50 tysięcy euro na jedno zdarzenie), którą można jednak zwiększyć po odpowiednim dogadaniu się z ubezpieczycielem. Na rynku działa ich wielu, przy czym jedni są mniej, inni zaś bardziej elastyczni. Fullpolisa.pl na przykład pozwala dostosować ofertę ubezpieczeń do swoich indywidualnych potrzeb, do każdego klienta podchodząc w sposób ściśle indywidualny.

Zawody, w których ubezpieczenie OC jest obligatoryjne

To, czy dany zawód wymaga ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej od uprawiającej go osoby, czy też nie jest to dla niej obligatoryjne, definiują zwykle ustawy lub rozporządzenia dedykowane konkretnej profesji. Do tych, u których owe ubezpieczenie jest wymagane należą:ubezpieczenie oc firmy

  • agenci i brokerzy ubezpieczeniowi,
  • architekci i inżynierowie,
  • pośrednicy nieruchomości,
  • rzeczoznawcy majątkowi,
  • komornicy sądowi,
  • księgowi i radcy prawni,
  • adwokaci,
  • biura usług płatniczych,
  • detektywi,
  • lekarze i weterynarze, ale i osoby prowadzące zakłady opieki zdrowotnej,
  • rzecznicy patentowi.

Konsekwencje braku posiadania OC

To, czy osoba wykonująca któryś ze wspomnianych wyżej zawodów (albo też inny, który też tego wymaga) posiada ubezpieczenie OC jest sprawdzane przez różnego rodzaju instytucje i urzędy zależne od konkretnej profesji. Dla prawników będzie to chociażby Ministerstwo Sprawiedliwości, ale też Rada Okręgowa Izby Radców Prawnych. Konsekwencje nieposiadania ubezpieczenia OC potrafią być naprawdę dotkliwe, jednak zawsze zależą od konkretnej sytuacji, ale też właśnie od zawodu, w obrębie którego się poruszamy. Wpływ na nią mają też ewentualne następstwa, jakie w przypadku potrzeby skorzystania z niego narodziłyby się u nieobjętej nim osoby.

Kara zazwyczaj podawana jest w walucie euro i przybiera zwykle charakter wyłącznie finansowy. Choć dla każdego zawodu prawo reguluje ją osobno, zakłada się, że zwykle nie wynosi ona mniej niż tysiąc euro. Warto przy tym mieć na uwadze fakt, że jej zapłata nie zwalnia z obowiązku ubezpieczenia się. Wymagane jest natychmiastowe zrobienie tego bezpośrednio po jej otrzymaniu.

Brak posiadania ubezpieczenia OC największe konsekwencje przynosi jednak w przypadku pojawienia się problemu, który pozwoliłby po nie sięgnąć i w którego przypadku owe ubezpieczenie pozwoliłoby zabezpieczyć daną osobę. Jeżeli więc nieposiadający go architekt popełni błąd w swoim projekcie, z którego później wyniknie masa problemów dla jego klientów, a ci będą domagali się za to zadośćuczynienia, pieniądze, które pójdą właśnie na jego poczet będzie musiał zapłacić w całości z własnej kieszeni. Jako że w przypadku tego zawodu kwoty, którymi się operuje są ogromne, a szkody potrafią być bardzo rozległe i kosztowne, ubezpieczenie OC rzeczywiście byłoby czymś rozsądnym i po prostu naturalnym. Dlatego też w takich sytuacjach jest również zwykle czymś wymaganym.

Podsumowanie

Choć ubezpieczenie OC może nie kojarzyć się bezpośrednio z osobami wykonującymi swoją codzienną pracę, tak naprawdę w obrębie wielu zawodów jest czymś wymaganym – co zresztą ma swoje ugruntowanie nie tylko prawne, ale i czysto logiczne. Jeżeli i my uprawiamy któryś z tych zawodów, albo też planujemy to robić w najbliższym czasie, koniecznie zapoznajmy się nie tylko z jego zaletami, ale też z firmami, które oferują je na korzystnych warunkach. Taką firmą bez wątpienia jest fullpolisa.pl, która nie tylko gwarantuje najatrakcyjniejsze warunki, ale i podpowiada rozwiązania szyte z myślą o konkretnym kliencie.

ZADZWOŃ

609 103 308