Multiagencja Ubezpieczeniowa
Darmowa konsultacja Pon-Pt  09.00-18.00
Zadzwoń 609 103 308

Jak zgłosić szkodę OCP?

Kontakt z naszym specjalistą
Skorzystaj z wiedzy
naszego agenta
ZADZWOŃ 609 103 308

Jak zgłosić szkodę OCP? Czym cechuje się ubezpieczenie OCP? Jakie ma znaki rozpoznawcze? Na ile jest zawierana taka polisa z towarzystwami ubezpieczeniowymi? Czy jest to w ogóle obligatoryjne? Dowiedz się także, jakie kroki powinny być podjęte, by w razie czego zgłosić szkodę OCP. Zapraszamy do lektury.

Co to jest ubezpieczenie OCP?

Warto wiedzieć, że ubezpieczenie OCP to polisa odpowiedzialności przewoźnika drogowego. Takie właśnie ubezpieczenia są wybierane przez firmy, które zawodowo na co dzień zajmują się na przykład transportem towarów. Podmioty, które posiadają ubezpieczenie OCP są bardzo popularne wśród Klientów. Nie tylko indywidualnych, ale także biznesowych. Dlaczego tak się jednak dzieje? Z kilku powodów. Przede wszystkim współpracowanie z taką firmą to gwarancja tego, że gdyby przewożonym towarom coś się stało, to otrzymamy (jako Klienci) zadośćuczynienie. Standardowe ubezpieczenie OCP chroni przed wieloma aspektami. Jakimi dokładnie? Chodzi przede wszystkim o uszkodzenie lub zniszczenie. W jakich innych sytuacjach polisa tego typu jest na wagę złota? Warto tutaj wymienić kradzieże, czy pożary transportowanych ładunków. Życie pisze generalnie rozmaite scenariusze. Warto być na wszystko przygotowanym. Porządne firmy zajmujące się na co dzień transportem wychodzą z tego konkretnego założenia. Kiedy jeszcze ubezpieczenie OCP jest ważne? Może być taka sytuacja, że danemu Klientowi szczególnie zależało na tym, by przesyłka została dostarczona na czas (niektóre surowce są potrzebne do dalszej produkcji itp.). Z rozmaitych względów tak się jednak nie stało. Dlatego Klienci chętnie kooperują z firmami mającymi ubezpieczenie OCP (nawet w podstawowej wersji). Dzięki temu ewentualne straty na płaszczyźnie finansowej zostaną zrekompensowane. Łatwo zaobserwować, że wykupienie polisy OCP jest korzystne dla Klienta, jak i dla samej firmy zajmującej się zawodowo transportem ładunków. Jeśli dany podmiot „zawali”, to będzie mógł liczyć na wsparcie finansowe ze strony towarzystwa ubezpieczeniowego. Wtedy Klient otrzyma potem należne pieniądze.Jak zgłosić szkodę OCP?

Na ile jest zawierana taka polisa?

Ciekawostką jest to, że polisa OCP tak naprawdę… nie jest obligatoryjna. W przeciwieństwie na przykład do ubezpieczenia OC nie musimy się na nią decydować. Nawet, gdy prowadzimy firmy zajmujące się transportowaniem ładunków. Tak wygląda teoria. W praktyce wszystkie porządne firmy wykupują ubezpieczenie OCP. Nie może to jednak zaskakiwać. Takie podmioty są o wiele bardziej popularne. W końcu Klienci tych firm mają świadomość, że w razie czego (uszkodzenia, kradzieże, pożary itp.) otrzymają zadośćuczynienie. Właściciele firm transportowych także mogą zaś prowadzić swoje interesy ze znacznie większym spokojem. W razie czego nie będą musieli ryzykować swoim majątkiem, by pokryć koszty itd. Na ile jest zaś zawierana taka umowa? Podobnie, jak w przypadku polisy OC, tutaj także dokument jest podpisywany na jeden rok kalendarzowy. Potem można zdecydować się na przedłużenie ubezpieczenia lub wybór oferty od innego towarzystwa. Czasami ta druga opcja jest nieco korzystniejsza. W końcu firmy z tej branży starają się zaproponować jak najlepsze warunki, by przyciągnąć do siebie jak najwięcej Klientów.

Jak krok po kroku zgłosić szkodę?

Zastanawiasz się nad tym tematem? Nawet najlepszym firmom czasami zdarzają się wpadki. Są też sytuacje, kiedy transport nie dociera w całości do wskazanej lokalizacji z innych względów (a dana firma nie jest do końca temu winna). Warto na pewno wiedzieć, jak postępować, by zgłosić szkodę. Należy skontaktować się z przedstawicielem danego towarzystwa ubezpieczeniowego. Jak można znaleźć kontakt do tych osób? Najprościej byłoby wziąć do ręki umowę i tam poszukać kontaktu do firmy oferującej tego typu polisy. Ewentualnie, jeśli znasz nazwę danego podmiotu, możesz znaleźć numer kontaktowy (lub adres e-mail) na stronie internetowej.

Warto wiedzieć, że zazwyczaj ubezpieczyciel nie robi problemów z wypłatami odszkodowania. Jeśli zdarzyła się pewna sytuacja (określona w umowie), to można liczyć na wypłatę środków. To istotny fakt. W wielu sytuacjach dzięki temu można znacząco ograniczyć straty lub je w 100% wyeliminować. Wszystko zależy od rodzaju szkody i warunków finansowych, zakresu usług itp. ustalonych pomiędzy obiema stronami. Pamiętaj, by dokładnie opisać konkretną sytuację. Jeśli ubezpieczyciel nie dostrzeże rażących zaniedbań, to w niedługim terminie wypłaci należne pieniądze. Są jednak od tego pewne odstępstwa. Warto zaznaczyć, że ubezpieczenie OCP nie zawsze jest zatem wypłacane. Trzeba o tym pamiętać. Jeśli dana firma nie dopilnowała swojej pracy, to ubezpieczyciel może odmówić wypłaty należnej polisy. Kiedy tak się dzieje? Chodzi o pewne sytuacje, w których przewoźnik mocno zaniedbał swoje obowiązki. Jakie? Na przykład o pozostawienie pojazdu w miejscu niedozwolonym (przez klauzulę postojową itp.). Kiedy jeszcze polisa może nie być wypłacona? Kiedy ubezpieczyciel stwierdzi, że na przykład uszkodzenie przewożonego asortymentu nastąpiło na skutek błędów w czasie załadunku itp.

2021-08-24 06:41:38

Podobne wpisy blogowe
Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej

Wprowadzenie do tematu ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest jednym z najważniejszych elementów ochrony w kontekście prowadzenia działalności [...]
Czytaj więcej
Kiedy rozpoczyna się i kończy ochrona ubezpieczeniowa

Kiedy rozpoczyna się i kończy ochrona ubezpieczeniowa

Jak ustalić datę rozpoczęcia ochrony ubezpieczeniowej? Ochrona ubezpieczeniowa to niezwykle ważny element każdej polisy, który decyduje o bezpieczeństwie finansowym ubezpieczonego. Istotne [...]
Czytaj więcej
Jak i kiedy należy opłacać składki ubezpieczenia

Jak i kiedy należy opłacać składki ubezpieczenia

Jak i kiedy należy opłacać składki ubezpieczenia?  Składkę płaci ubezpieczający i może to zrobić jednorazowo lub w ratach, w zależności od warunków umowy. Terminy płatności są podane [...]
Czytaj więcej