Polisa turystyczna a zamieszki i ataki

12 lipca, 2021
Polisa turystyczna a zamieszki i ataki

Ostania aktualizacja : 10 października, 2022

Polisa turystyczna a zamieszki i ataki. Ataki terrorystyczne zdarzają się coraz częściej – nie tylko w krajach uznawanych za niebezpieczne, ale także w Europie. Podejmując decyzję o zakupie ubezpieczenia turystycznego warto szczególną uwagę zwracać na to, czy obejmuje ono pomoc na okoliczność wszelkiego rodzaju ataków terrorystycznych, wojen czy klęsk żywiołowych. W niniejszym artykule omawiamy, jak ubezpieczyć się na ryzyko wystąpienia aktów terroru podczas wakacyjnego wyjazdu. 

 

Z jakimi zagrożeniami możemy mieć do czynienia podczas wakacyjnego wyjazdu? 

Liczba zagrożeń, które mogą nas spotkać podczas wakacji, jest naprawdę spora. W kraju, w którym przebywamy, może na przykład nastąpić przewrót, tzw. rewolucja. W niedalekiej przeszłości z rewolucjami mieliśmy do czynienia w Tunezji i Egipcie. Doszło tam do masowych protestów, które zaowocowały ogromnymi zniszczeniami, zamieszkami i śmiercią setek ludzi. Rządy państw mogą też podjąć decyzję o ogłoszeniu stanu wyjątkowego, co wiąże się z wieloma ograniczeniami i zagrożeniami. 

Ogromne zagrożenie dotyczy wyjazdów do państw, w których trwają regularne wojny. Mowa tutaj chociażby o Ukrainie czy Izraelu. Przekroczenie granicy takiego państwa oraz znalezienie się w pobliżu miejsca działań wojennych może oznaczać dla nas śmiertelne niebezpieczeństwo. Bardzo poważnym zagrożeniem, które może czyhać na nas dosłownie w każdym miejscu na Ziemi, są akty terroru. Takie wydarzenia następują nagle i niespodziewanie. Dochodzi do nich na każdym kontynencie – zarówno w Europie, Azji jak i w Ameryce. Aby uchronić się przed konsekwencjami wszystkich powyżej omówionych zdarzeń, warto zainwestować w odpowiednią polisę turystyczną, która zapewni nam ochronę w tego typu okolicznościach. 

 

Jak ubezpieczyć się na akty terroru, wojny i zamieszki? Czym jest klauzula nieoczekiwanej wojny lub aktu terroru? 

Co do zasady, ryzyko aktów terroru, wojen i zamieszek, jest wyłączeniem odpowiedzialności ubezpieczyciela. Oznacza to, że klasyczna polisa turystyczna nie zapewnia ochrony na tego typu zdarzenia. W takim przypadku niezbędne jest skontaktowanie się z firmą ubezpieczeniową w celu uzyskania indywidualnej oferty, która będzie dopasowana do naszych potrzeb i oczekiwań. Polisa turystyczna a zamieszki i ataki

Firmy ubezpieczeniowe zainteresowanym klientom oferują tzw. klauzulę nieoczekiwanej wojny lub aktu terroru. Jest to umowne postanowienie ubezpieczyciela. Deklaruje on w nim, że poniesie odpowiedzialność w związku ze szkodami powstałymi z powodu nieszczęśliwych wypadków, które nastąpiły z powodu działań wojennych i aktów terroru, jednak nie dłużej niż kilka dni ( najczęściej tydzień). Jednocześnie klauzula ta nie obowiązuje w krajach takich jak Irak, Gruzja, Afganistan, Bangladesz, Arabia Saudyjska, Pakistan, Syria, Rwanda, Jordania. Warto mieć listę tych krajów na uwadze, aby w przyszłości nie być rozczarowanym. 

Jeżeli będziemy przebywać w kraju objętym ochroną i wybuchnie w nim wojna, dojdzie do zamieszek lub aktów terroru, wtedy towarzystwo ubezpieczeniowe okaże nam pomoc zgodnie z warunkami OWU. Co mogą zrobić klienci, którzy będą przebywali w danym kraju dłużej niż obowiązuje polisa, ponieważ loty samolotów zostaną odwołane? W takim przypadku osoba przebywająca w kraju, w imieniu danego klienta, może wykupić u agenta ubezpieczeniowego kolejną polisę, która będzie kontynuacją poprzedniej. Należy jednak pamiętać o tym, aby umowa została podpisana najpóźniej w ostatnim dniu obowiązywania wcześniejszej umowy. 

 

Jak sprawdzić, czy w danym kraju istnieje ryzyko zamachów terrorystycznych? 

W dzisiejszych czasach dociera do nas bardzo wiele sprzecznych informacji odnośnie ataków terrorystycznych. Pogłoski i plotki na temat zamachów podsycają także organizacje terrorystyczne, którym zależy na wzmocnieniu strachu wśród ludzi na całym świecie. Niejednokrotnie zdarza się, że zagrożenie okazuje się wyłącznie fałszywym alarmem. 

Jak poszukiwać rzetelnych informacji na temat bezpieczeństwa w poszczególnych państwach świata? Najlepszym źródłem informacji na ten temat jest polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Na portalu MSZ nieustannie publikowane są najświeższe wytyczne na temat tego, jaka jest aktualna sytuacja międzynarodowa. Urzędnicy Ministerstwa Spraw Zagranicznych tworzą listę państw, do których podróże nie są zalecane z powodów bezpieczeństwa

 

Jak znaleźć dobre ubezpieczenie turystyczne?

Powyższe pytanie zadaje sobie mnóstwo osób. Znalezienie atrakcyjnej polisy turystycznej, która zapewni nam ochronę w przypadku zamachu terrorystycznego lub wojny może być prawdziwym wyzwaniem. Samodzielne przeglądanie stron poszczególnych ubezpieczycieli wiąże się także z dużą stratą czasu. 

Na szczęście, obecnie funkcjonują wyspecjalizowane portale, które zbierają oferty od najpopularniejszych towarzystw ubezpieczeniowych. Dzięki nim znalezienie dobrej propozycji ubezpieczenia zajmuje zaledwie kilka minut. Jednym z portali godnych polecenia jest https://fullpolisa.pl/. Do tej pory skorzystało z niego już tysiące zadowolonych klientów, którzy znaleźli dokładnie taką polisę, jakiej potrzebowali.

 

ZADZWOŃ

609 103 308