Ubezpieczenie od utraty pracy jest to jeden z elementów polisy na życie. Stanowi wraz z pobytem w szpitalu czy też w poważną chorobą, formę zabezpieczenia nas i naszych bliskich w sytuacji, gdybyśmy z jakichkolwiek przyczyn stracili pracę. Taka rozszerzona forma ubezpieczenia na życie wybierana jest przede wszystkim przez klientów, którzy posiadają kredyty na dom czy na firmę i z obawy przed utratą pracy, a przy tym niemożliwością spłaty rat, nie byliby w stanie wywiązać się ze swoich zobowiązań. Czym więc dokładnie takie ubezpieczenie od utraty pracy jest? Co ono obejmuje? I czy opłaca się je wybrać czy może wcale nie jest to taki dobry produkt ubezpieczeniowy, jakby mogło się nam wydawać?
Problemy ze spłatą zobowiązań w wyniku utraty pracy
Możemy mieć bardzo dobrze prosperującą pracę, możemy pracować na bardzo dobrym stanowisku lub być właścicielami firmy. Niestety, ale życie potrafi być nieprzewidywalne i w jednej chwili z prezesa dużej firmy czy kierownika ogromnej produkcji, nagle możemy stać się osobami bezrobotnymi. Źle przeprowadzona inwestycja, strata głównego klienta, choroba. Sytuacji, które prowadzą do tego typu skutków może być naprawdę bardzo dużo. Mając kredyt na dom czy pożyczkę na firmę, jesteśmy zobowiązani do płacenia comiesięcznych rat. W chwili, gdy taką pracę stracimy i nie mamy żadnego źródła dochodu, automatycznie jesteśmy niezdolni do tego, by te raty płacić. Co ubezpieczenie obejmuje? Kiedy można z niego skorzystać? Komu się należy?
Osoba, która posiada ubezpieczenie na życie z rozszerzonym ubezpieczeniem od utraty pracy, może ubiegać się o skorzystanie z takiej polisy w sytuacji, gdy doszło do rozwiązania stosunku pracy, gdy nastąpiło ogłoszenie upadłości przedsiębiorstwa, czy zaprzestania prowadzenia działalności gospodarczej. Co więc w sytuacji, gdy do tego dojdzie? Polisa od utraty pracy obejmuje wypłatę do maksymalnie dwunastu świadczeń w wysokości raty kredytowej. W zależności od wybranej polisy i ubezpieczyciela, obejmować ona może konkretną ilość tych wypłat, a więc i tym samym szansę na utrzymanie dotychczasowego poziomu życia z zachowaniem odpowiedniego czasu na znalezienie konkretnej pracy.
Polisa od utraty pracy – kiedy działa a kiedy nie?
Na samym początku należy zdać sobie sprawę z tego, że ubezpieczenie od utraty pracy jest czymś zupełnie innym, niż ubezpieczenie od niemożności wykonywania pracy. To dwa oddzielne rozszerzenia polisy na życie. W przypadku tej, która ma nam pomóc w sytuacji utraty pracy, musimy być osobami, którzy w ramach umowy zostali zwolnieni z pracy lub w przypadku działalności ogłosili upadłość i dokonali wyrejestrowania z odpowiednich ewidencji. Czy w każdym przypadku to działa? Czy każdy, kto nie ma pracy może w ramach takiego ubezpieczenia taką polisę otrzymać? Nie. Nie ma możliwości otrzymania ubezpieczenia, jeśli sytuacja dotyczyła umowy o dzieło lub umowy zlecenia. Polisa nie obejmuje także osób, które samodzielnie podjęły decyzję o zakończeniu pracy lub gdy doszło do rozwiązania pracy w wyniku porozumienia stron. W ramach polisy, działania takie nie obejmują również i umowy na czas określony, która po prostu w danym okresie wygasa czy w sytuacji, gdy utrata pracy miała miejsce na skutek działań wojennych, strajków lub zamieszek.
Wybór odpowiedniego ubezpieczenia od utraty pracy
Nie każde ubezpieczenie jak wiemy jest sobie równe i nie każde też będzie w stanie zagwarantować nam taką samą jakość usług. Jest to jak najbardziej zrozumiałe. Jednym z głównych kryteriów, jakimi na pewno większość z nas się sugeruje jest cena ubezpieczenia. Jedne kosztują więcej, inne mniej, a zadaniem ubezpieczającego się, jest dopasowanie do siebie jak najlepszej z możliwych oferty. Konkretna składka miesięczna, zależy od sumy gwarantowanej danego ubezpieczenia, a także i od zakresu sytuacji, jakimi jest ona objęta. Przed dokonaniem więc ostatecznego wyboru, na pewno warto wziąć pod uwagę wszelkie kwestie, tak, aby móc postawić na to, co okaże się być według nas właśnie najbardziej opłacalne. Patrząc na oferty firm ubezpieczeniowych, te w każdym przypadku mają dla nas zupełnie inne rozwiązania. W jednym składki będą na konkretną sumę, w innych stanowić będą one procent od kwoty udzielonej pożyczki. Zanim zaciągniemy kredyt w banku, czy to gotówkowy, hipoteczny czy na przykład samochodowy, jeszcze przed podpisaniem umowy odnośnie produktu bankowego, warto zapoznać się z samą polisą, w tym właśnie aspektem ubezpieczenia się na skutek utraty pracy. Im bardziej korzystna oferta, tym lepsze dla nas zabezpieczenie. Warto więc mieć to na uwadze, bowiem nigdy tak naprawdę nie jesteśmy w stanie określić, jak będzie wyglądało nasze życie zawodowe za miesiąc, za rok czy za pięć lat.
Choć czasami wydawać by się mogło, że zabezpieczanie się ,,na przyszłość” to strata pieniędzy, bo zapewne i tak nic się nam nie stanie i nie wydarzy, to czasami życie potrafi zaskoczyć nas w najmniej spodziewanym momencie. W przypadku pracy nikt nie wie, jak będzie wyglądała sytuacja, bowiem to, co dziś jest potęgą, jutro może być upadkiem. Warto więc mieć to na uwadze.
2020-07-30 07:27:19