Ubezpieczenie domu z drewna. Z roku na rok domy z drewna cieszą się coraz większą…
Ostania aktualizacja : 10 lipca, 2024
Fotowoltaika a ubezpieczenie. Blisko ¾ ludzi ubezpiecza dom. Każdy, kto bierze na niego kredyt hipoteczny ma taki obowiązek. Oczywiście w zależności od potrzeb, wybrać można odpowiedni jej rodzaj, konkretne towarzystwo, określony zakres objęty polisą. Wśród wartych uwagi propozycji znajdziemy także i ubezpieczenie, którym objęte są panele fotowoltaiczne, stanowiące w dzisiejszych czasach coraz częściej wybieraną inwestycję w naszych domowych przestrzeniach. Mając fotowoltaikę, warto postawić na odpowiednie jej ubezpieczenie. Nie jest to koszt duży, a może on pozwolić nam spać spokojnie.
Dlaczego fotowoltaika to opłacalny interes?
Fotowoltaika jest potęgą. Stawia na to rozwiązanie coraz większa grupa ludzi, szczególnie w nowych budownictwach. Oczywiście, jest dużą inwestycją, dodatkowo też dofinansowywaną, jednak ten wydatek w bardzo szybkim czasie się zwraca. Już po kilku latach używania paneli fotowoltaicznych można w pełni cieszyć się korzyściami płynącymi z jakże niskich rachunków za prąd. Fotowoltaika obniża je nawet o 95%. Czyż nie jest więc to dobry wybór dla każdego, kto pragnie stawiać na opłacalne i warte wyboru rozwiązania?
Co może zniszczyć panele fotowoltaiczne?
Chcąc coś ubezpieczyć, obawiamy się zniszczenia tego czy utraty. Ubezpieczając dom, zawieramy w polisie takie kwestie jak: pożar, zalanie, włamanie, działania sił wyższych, zniszczenie. Sięgając po ubezpieczenie fotowoltaiki, ubezpieczamy panele, które to dostarczają energię elektryczną do naszych domów. Co więc może je zniszczyć? Co może powodować ich uszczerbek? Czy faktycznie polisa to wydatek, który powinien być koniecznością?
Panele fotowoltaiczne mogą jak najbardziej ulec zniszczeniu w wyniku konkretnych zdarzeń losowych. I mimo tego, żę są one rozwiązaniami trwałymi, solidnymi i wartymi inwestycji, to jednak mogą ulec awarii czy zniszczeniu. Najczęściej ma to związek z wyładowaniami atmosferycznymi, ale może też zniszczyć je upadek drzewa lub masztu, przepięcie, duży huragan czy trąba powietrzna. Mogą one zostać zniszczone w wyniku pożaru, powodzi czy na przykład eksplozji i implozji. Istnieje także prawdopodobieństwo ich kradzieży, wandalizmu i dewastacji. Często nie mamy wpływu na tego typu działania i choć wydaje nam się, że nie ma możliwości, by zostały one zniszczone, to jednak jak mawia przysłowie przypadki chodzą po ludziach… sprawdza się tutaj doskonale.
Odpowiednie ubezpieczenie domu z instalacją fotowoltaiczną
Chcąc więc poczuć się bardziej bezpiecznie, mając nadzieję, iż w razie wystąpienia jakichkolwiek zniszczeń odzyskamy pieniądze za inwestycję, z pewnością ubezpieczenie fotowoltaiki okaże się być bardzo dobrym wyborem dla każdego. Sam jej zakup nie jest wcale taki łatwy, jakby mogło się wydawać. Wynika to przede wszystkim z faktu, że oferty firm ubezpieczeniowych są tak różnorodne, iż trudno jest podjąć ostateczną, trafną decyzję.
Na pewno zakres ochrony danej polisy powinien był w pełni do nas dostosowany, a jednocześnie i dostępny w atrakcyjnej cenie. To stanowi tak naprawdę element nadrzędny. W odpowiednim ubezpieczeniu powinny być uwzględnione najważniejsze kwestie, w tym między innymi kradzież z włamaniem, stłuczenie elementów stałych, czy zniszczenia w wyniku działania pogody. Im dana oferta jest szersza i dostępna w dobrej cenie, tym nasze zadowolenie będzie większe. Przeglądając oferty, wybrać można dwie opcje, w zależności od tego, którą polisę wybierzemy. Jedne posiadają ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych jako zupełnie odrębny produkt ubezpieczeniowy, inne z kolei posiadają ten aspekt w polisie domu. Nie ma oczywiście jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, co okaże się być bardziej sprawdzone i warte uwagi – musi to być polisa w pełni dostosowana do potrzeb konkretnego klienta, a wtedy okaże się być najlepsza.
Czy ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych jest drogie?
Wszystko tak naprawdę zależy od tego, na jaki produkt się zdecydujemy. Nie ma podanej tutaj jednej kwoty, gdyż całość uzależniona jest od ilości zastosowanych paneli, a i tym samym od kosztów całej inwestycji. Dla przykładu, wybierając instalację o mocy 4kW, która jest przeciętną dla domu wolnostojącego o powierzchni 120 metrów kwadratowych, taki koszt to około 30 000 złotych. Każde towarzystwo oferuje nam wiadomo inną cenę. Średni koszt dla takiej inwestycji wynosi 391 złotych, a więc wcale nie dużo w skali roku, prawda? Dobrze jest sprawdzić kilka propozycji i porównać je, bowiem dzięki temu będziemy mogli wybrać najbardziej opłacalną dla nas właśnie opcję. To stanowi priorytet.
Wybór instalacji fotowoltaicznej jak najbardziej stanowi bardzo dobry pomysł i bez wątpienia warto w nią inwestować. Nie jest to jednak wydatek mały, dlatego też odpowiednie ubezpieczenie stanowić będzie tutaj niezwykle ważną kwestię. Należy pamiętać jednak o tym, że nie każda ubezpieczalnia będzie miała nam do zaoferowania taki sam produkt, dlatego też naszym zadaniem jest sprawdzić, porównać i wybrać to, co najlepsze.