Zwrot ubezpieczenia OC

2 grudnia, 2020
polisa oc

Ostania aktualizacja : 10 października, 2022

Zwrot ubezpieczenia OC. Ubezpieczenie OC jest obowiązkową polisą, o którą musi zatroszczyć się każdy właściciel pojazdu. Samochód poruszający się po drodze, jest zobowiązany do posiadania polisy OC. Umowę zawiera się na okres 12 miesięcy. Kluczowe jest to, by  sięgnąć po takie ubezpieczenie, które wydaje się być najbardziej opłacalne i korzystne. W tym artykule skupimy się między innymi na kwestii zwrotu ubezpieczenia OC, w odniesieniu do różnych sytuacji. Kiedy można spodziewać się takiego zwrotu? Tak naprawdę wszystko uzależnione jest od konkretnego przypadku i danej sytuacji. Zacznijmy jednak od początku.

Zwrot składki OC po sprzedaży samochodu

Wraz ze sprzedażą auta, stary właściciel przekazuje je z aktualnym ubezpieczeniem. Kupiony samochód ma więc aktualną polisę OC, jednak nowy ubezpieczyciel może wybrać sobie swoją własną, stworzoną na jego warunkach.W takim przypadku, jeśli taka właśnie sytuacja ma miejsce, można dokonać tak zwanej rekalkulacji składki. Nowy właściciel samochodu ma dwa wyjścia. Po pierwsze, może on uregulować należność po rekalkulacji, jednocześnie zatrzymując obecną polisę i wykorzystać ją do końca. Po drugie, ma możliwość wypowiedzenia ubezpieczenia i zawarcia jej w innym towarzystwie ubezpieczeniowym. Od tego, co wybierze nowy właściciel zależą jego oczekiwania względem ubezpieczenia OC. Jeden stawia na najtańsze, w ten sposób otrzymując najniższą składkę i podstawowy zakres ochrony. Inny z kolei wybiera opcję droższą, ale z szeregiem różnorodnych, dodatkowych opcji do wyboru. Czy w takich sytuacjach, sprzedawca samochodu może otrzymać zwrot ubezpieczenia OC? Tak, jeśli nabywca wypowiedział umowę z danym towarzystwem ubezpieczeniowym, a składka była opłacona z góry. Wysokość kwoty będzie równa kwocie od dnia sprzedaży auta, do dnia wypowiedzenia umowy. 

Zwrot ubezpieczenia w przypadku kradzieży lub zniszczenia

Drugą sytuacją, w której możliwy jest zwrot kosztów za ubezpieczenie OC jest kradzież samochodu lub jego doszczętne zniszczenie. Jeśli auta już nie ma lub nie nadaje się już ono do jakiejkolwiek jazdy czy naprawy, właściciel pojazdu ma prawo ubiegać się o zwrot ubezpieczenia OC. W takim przypadku konieczne jest wyrejestrowanie pojazdu w odpowiednim Wydziale Komunikacji. Chcąc otrzymać pozostałą część składki, należy takie zaświadczenie o wyrejestrowaniu samochodu przedstawić. Istotnym dokumentem dla procesu odzyskania pieniędzy z OC, może być także dokument potwierdzający zezłomowanie auta lub notatka policyjna dotycząca kradzieży samochodu. 

składka oc

Zwrot kosztów ubezpieczenia OC przy polisie online lub telefonicznej

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na zawarcie umowy drogą online. NIe trzeba odwiedzać towarzystwa ubezpieczeniowego osobiście, ale wszystko można załatwić bez wychodzenia z domu. Stawiamy często na polisy online zawierane poprzez specjalne strony internetowe lub wybieramy telefoniczne zawarcie umowy z daną firmą. W takich przypadkach również możliwy jest zwrot ubezpieczenia OC, bowiem każdy, kto korzysta z usług drogą online, ma możliwość rozwiązania umowy w ciągu 30 dni od jej zawarcia, bez podania konkretnej przyczyny.

Zwrot kosztów ubezpieczenia OC przy podwójnej polisie

Może zdarzyć się tak, że właściciel pojazdu posiada podwójne ubezpieczenie OC, którego nawet nie był świadomy. W jakich więc to może mieć miejsce sytuacjach? Kierowca kupił auto i nie wiedział, że otrzymuje wraz z nim ubezpieczenie od poprzedniego właściciela, które cały czas jest ważne. Kierowca nie wypowiedział umowy w poprzednim towarzystwie ubezpieczeniowym i jego stara polisa odnowiła się automatycznie, a on wybrał inną. Ponadto, dotyczyć może to także i takich sytuacji, gdzie kierowca zawarł już umowę z dotychczasowym ubezpieczycielem, ale udało mu się znaleźć lepszą i tańszą, dlatego też chce zrezygnować z poprzedniej. W każdym takim przypadku jest to jak najbardziej możliwe, a zwrot ubezpieczenia OC daje możliwość otrzymania pieniędzy. 

Każdy przypadek jest inny i dotyczy zupełnie innej sytuacji. W każdym jednak przypadku możliwy jest zwrot ubezpieczenia OC, jeśli tylko tego właśnie chce klient. Najważniejsza, jak wszędzie jest odpowiednia dokumentacja. Nie ma możliwości rozwiązania umowy, bez konkretnej papierologii. Każdy ubezpieczyciel określa równo warunki, jakie należy spełnić, aby móc otrzymać zwrot ubezpieczenia OC. Dostarczając niezbędny wniosek, a także i stosowne załączniki, jak najbardziej można część składki za OC otrzymać. Zanim tego dokonamy, konieczne jest dokładne sprawdzenie, jak wyglądają w danym miejscu wszelkie formalności, tak, aby zrobić to szybko, bezstresowo i skutecznie. A jeśli nie wiemy, co robić? Na pewno koniecznym będzie skontaktowanie się z doradcą ubezpieczeniowym, który z całą pewnością odpowie na wszelkie pytania i pomoże znaleźć odpowiednie wyjście z całej sytuacji. W każdym przypadku kluczowe znaczenie ma bez wątpienia – odpowiednie podejście do tematu i to stanowi priorytet. 

ZADZWOŃ

609 103 308